Uspieť na európskom realitnom trhu dokážu aj slovenskí developeri

Úspechy na Slovensku sú dôležité, je ale vecou prestíže presadiť sa aj za hranicami. Investičnej spoločnosti Middlecap sa to podarilo. V Londýne postavil oceňovanú inteligentnú budovu, ide meniť pohľad na nábrežie Temže, rozbehnuté má aj projekty v Berlíne.

04.01.2022 00:00
middlecap, pr nepouzivat Foto:

MiddleCap je na Slovensku veľmi aktívny. Zameriava sa na revitalizáciu dlhodobo opustených priestorov, zanedbávaných území a obnovu národných kultúrnych pamiatok. Postaral sa o obnovu bývalej budovy Obchodnej a priemyselnej komory na Gorkého ul. č. 4, dnes známu pod názvom Gorkého4 Offices, ktorá bola v roku 2019 ocenená prestížnou cenou CIJ za Najlepšiu rekonštrukciu kancelárskej budovy. Súbežne s výstavbou novej administratívnej časti projektu dnes známej pod názvom Steinerka Bussines zrekonštruoval budovu Spilky – národnej kultúrnej pamiatky, ktorá bola súčasťou bývalého pivovaru Stein a slúžila ako kvasiareň. Spilka Offices sa nachádza na bratislavskej Legionárskej ulici a charakterizuje ju zelená strešná kupola. MiddceCap sa púšťa aj do rezidenčných projektov. Jeho zásluhou sa zmení tvár bratislavského Ružinova.

Ide o skelet OD Ružinov, ktorý pozná takmer každý Bratislavčan a dnes je známy pod názvom Hirošima. „MiddleCap je vlastníkom pozemkov od konca roku 2018. Za pomerne krátky čas od nášho vstupu do tohto územia sa nám podarilo otvoriť diskusiu s mestskou časťou Ružinov, magistrátom hl. Mesta Bratislava, ale aj samotnými obyvateľmi Ružinova. Hneď po akvizícii pozemkov sme začali pripravovať potrebné podklady a zadanie pre medzinárodnú architektonickú súťaž s cieľom vybrať najlepšieho architekta na revitalizáciu tejto časti Ružinova,“ povedal Róbert Michalica Head of Real Estate Slovakia, MiddleCap. „Už pri príprave zadania pre architektonickú súťaž a spracovanie ideového návrhu sme úzko spolupracovali a konzultovali ideu so zástupcami aj poslancami mestskej časti Ružinov. Tí boli podľa Michalicu spolu so zástupcom hlavného mesta Bratislavy účastní aj pri výbere víťazného návrhu architekta, ktorý najlepšie naplnil zadanie súťaže a aj ich požiadavky. V prvej polovici roka 2020 bol poslancom miestnej samosprávy v Ružinove, Magistrátu hl. mesta SR Bratislava a pánovi primátorovi Matúšovi Vallovi, ako aj verejnosti predstavený víťazný architektonický ateliér Jakub Cigler Architekti a ich ideový návrh novej podoby projektu. Návrh z dielne Jakub Cigler Architekti tak zahŕňa požiadavky mestskej časti na urbanistické riešenie celého územia a investičný zámer bol spracovaný na celé územie od Obilnej až po Ružinovskú ulicu,“ dodal Michalica.

Spilka s kupolou, pivovar Stein Foto: Stefan Cipar & Martin Matula
middlecap, pr nepouzivat Spilka s kupolou, pivovar Stein

Na pozemky, ktoré vlastnia chce MiddleCap priniesť moderný a trvalo udržateľný polyfunkčný projekt, ktorý do lokality prirodzene zapadne. Dôraz developer kladie primárne na kvalitnú architektúru a verejný priestor, ktorý bude slúžiť všetkým Ružinovčanom a môže z neho benefitovať aj mestská časť. Projekt bude rešpektovať okolitú zástavbu a v jeho rámci sa obnoví aj zanedbané Papánkovo námestie okrem toho má ambíciu priniesť nové služby a obchody v obchodnom partery, ktoré doplnia občiansku vybavenosť, ktorá v lokalite chýba. „Aktuálne sa čaká na všetky potrebné povolenia k projektu aby sa mohlo začať s búracími prácami a odstrániť skelet bývalého OD Ružinov,“ hovorí Róbert Michalica. Podľa jeho slov by sa búracie práce mali začať už v druhej polovici roka 2022, ak projekt získa všetky potrebné povolenia.

Londýn

Southworks -administratívnu budovu na londýnskej Rushworth street dokončila spoločnosť MiddleCap v lete tohto roka. Budova predstavuje prvý administratívny projekt developera v Británii, dostala viacero významných ocenení a certifikácií Projekt Southworks získal najvyššie hodnotenie Platinum Smartbuilding certifikátu. Medzi ukazovatele, ktoré mali zásadný vplyv na úspešnú certifikáciu až na najvyššiu úroveň patrí aj integrácia systému inteligentného riadenia budovy bGrid. Spomínaný systém tvorí sieť IoT senzorov rozmiestnených v rámci celej budovy, ktoré sú integrované s riadiacim systémom, systémami chladenia, vykurovania a osvetlenia. bGrid zároveň analyzuje parametre ako obsadenosť miestností, koncentráciu ľudí, či hladiny hluku a svetla v miestnostiach. Aplikácia OfficeApp pre smartfóny umožní užívateľom okrem iného prispôsobiť si teplotu podľa svojich preferencií, či zarezervovať si zasadaciu miestnosť. Implementácia technológií, ktoré sú súčasťou Southworks zabezpečia zdravé prostredie v budove, dodržiavanie bezpečných odstupov, monitorovanie počtu ľudí na poschodiach a v budove a možnosť prostredníctvom aplikácie skontrolovať kvalitu ovzdušia v interiéri a exteriéri.

Foto: ED REEVE
middlecap, pr nepouzivat

Southworks vyhral začiatkom tohto roka aj súťaž „world’s smartest building“ na Real Estate & Building Futureproofed awards. Presadil sa v konkurencii ďalších 14 stavieb, medzi ktorými nechýbali známa amsterdamská inteligentná budova EDGE Olympic či americký projekt 300 South Riverside Plaza Suite 1980 v Chicagu. Posledné prestížne ocenenie získal MiddleCap v novembri na jednom z najprestížnejších odovzdávaní developerských cien vo Veľkej Británii Property awards, ktorú organizuje Property week kde bol developer vymenovaný ako Highly commended v kategórii Newcomer of the Year.

Okrem toho organizátori konferencie Smartbuildings21 vybrali Southworks ako najvhodnejšie miesto pre hosťovanie tejto konferencie. Konferencia je určená tým, ktorí sa zaoberajú budúcnosťou práce a kancelárií, ako aj nehnuteľností, technológií a inovácií.

Southworks nie je jediným projektom, ktorý patrí do londýnskeho portfólia MiddceCapu. Seal House, budova na nábreží Temže z roku 1978 zmení pohľad na londýnske nábrežie. Pre každého developera je prestížou podieľať sa na definovaní londýnskeho nábrežia a promenády pri Temži a zároveň vytvoriť priestory, ktoré poskytnú zázemie svetovým spoločnostiam.

middlecap, pr nepouzivat

Berlín

Berlín je pre developerov zaujímavý trh a spoločnosť má v pláne výstavbu kancelárskeho, rezidenčného projektu ale aj mixu týchto dvoch funkcií v berlínskych štvrtiach Kreuzberg a Mitte. MiddleCap tvrdí, že v roku 2021 bol pre investorov v EMEA regióne najatraktívnejšou lokalitou Londýn. Za ním nasledovali Berlín, Frankfurt, Paríž a Amsterdam. „Našou dlhodobou stratégiou je MiddleCap dostať na úroveň stredne veľkého európskeho developera s rovnomerne rozloženým portfóliom v západnej, strednej a vo východnej Európe. Ak hovoríme o západnom trhu, najstrategickejšie lokality sú Londýn, Berlín, Paríž a Amsterdam. Dôvodom je fakt, že investičný produkt, ktorý hľadajú investičné firmy, je v týchto krajinách a metropolách veľmi podobný. V Londýne už pôsobíme, preto bolo logickým krokom vstup do Berlína,“ povedal Tomáš Jurdák Partner & Head of Real estate MiddleCap.

Spilka s kupolou, pivovar Stein
Spilka s kupolou, pivovar Stein
+6
chyba