Pokračovanie článku: Slovensko do konca dekády stratí 200-tisíc pracovných miest. Najviac to pocítia muži

Vyspelé krajiny v súvislosti so štvrtou priemyselnou revolúciou spracovávajú obdobné materiály a analytické štúdie. Alokujú tiež štatistické a prognostické kapacity nutné na predvídanie inovačných vplyvov na trh práce, plánovanie a implementáciu účinných politík, ktoré vedú k efektívnemu rozvoju trhu práce v zmenených podmienkach.

Na Slovensku takýto dokument vypra&covala RÚZ spolu s tímom ekonomických expertov. Nazvali ho “Analytické a prognostické podklady k očakávanému vývoju zamestnanosti do roku 2030+” (Práca 4.0).

„Štúdia poskytuje ucelené analytické a prognostické podklady pre víziu formovania trhu práce ako aj kvalitatívnu a kvantitatívnu štruktúru ľudských zdrojov počas najbližších deviatich rokov. RÚZ tento strategický dokument predkladá politikom, ekonómom, podnikateľskej sfére, občianskej spoločnosti na celospoločenskú diskusiu a ako podklad pre strategické rozhodnutia, ktoré je nevyhnutné v blízkej dobe urobiť,“ tvrdí Mário Lelovský.

práca, robotníci, stroj Čítajte viac Platy šli opäť výrazne nahor. Napriek tomu ľudia ponuky neberú

Štúdia dokazuje, že doterajšie zvyklosti, metódy a techniky riadenia ľudských zdrojov sa musia nutne komplexne zmeniť a reagovať na viaceré zmeny, ktoré čoskoro prídu.

„Aj pri optimistických prognózach demografického vývoja nám klesne v roku 2030 počet obyvateľov vo veku 20–64 rokov o 199 tisíc oproti roku 2020. Problémom je, že v dôsledku emigrácie strácame mladých a talentovaných ľudí. Len v rámci Európy žije 330 tisíc Slovákov. Na zahraničných univerzitách študuje 28 tisíc slovenských študentov. Väčšina z nich sa domov už nevráti. Aby sme aspoň sčasti vyrovnali úbytok pracovnej sily, musíme podporiť imigráciu pracovnej sily, zvýšiť počty zahraničných študentov na slovenských vysokých školách a zvýšiť mieru zamestnanosti pracovníkov vo veku 65+. Tých musíme zároveň vybaviť zručnosťami potrebnými pre Priemysel 4.0,“ vysvetľuje docent SAV Vladimír Baláž, jeden z expertov, ktorí dokument pripravovali.

© Autorské práva vyhradené

77 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestnanie #automatizácia #digitálne zručnosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy