Nová schéma pomoci je podraz, odkazuje Sotákov Klub 500 vláde

Obnovená štátna pomoc nie je skutočnou pomocou, ale podrazom voči tým, ktorí tvoria pracovné miesta, hľadajú aj počas lockdownu spôsob, ako udržať zamestnanosť a chod podniku. Tak v pondelok zhodnotili členovia združenia zamestnávateľov Klub 500 nové pravidlá štátnej pomoci, ktoré v nedeľu (12. 12.) predstavil premiér Eduard Heger (OĽANO) spolu s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina) a ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO).

13.12.2021 14:35
Vladimír Soták Foto:
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
debata (4)

Obnovenie poskytovania Prvej pomoc plus podľa schémy 3B je podľa Klubu 500 neférové a diskriminačné. O štátny príspevok totiž budú môcť žiadať len prevádzky, ktoré boli pre sprísnenie protipandemických opatrení zatvorené, zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40 % a zamestnávajú do 50 zamestnancov. Takto nastavená schéma štátnej pomoci je podľa Klubu 500 diskriminačná, tak pre prevádzky, ktoré mali nižší pokles tržieb, ako aj pre spoločnosti, ktoré zamestnávajú viac ako 50 ľudí.

Kým do leta mohli firmy bez rozdielu žiadať o štátnu pomoc už pri 20-percentnom poklese tržieb, teraz štát podľa Klubu 500 zavádza nedomyslené opatrenie, ktorým potrestá veľkú časť prevádzok a ich zamestnancov, a v konečnom dôsledku celú krajinu.

Vladimír Soták Čítajte viac Povinné testy v práci dvakrát do týždňa. Soták hovorí o tom, čo čaká tisícky zamestnancov

„Premiér pri predstavovaní štátnej pomoci deklaroval, že štát myslí na prevádzky postihnuté lockdownom. Diskriminuje však tých, ktorí majú pokles menší ako 40 %. Diskriminuje podnikateľov a podniky, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov a zaznamenali pokles tržieb," upozorňuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Klub 500 preto žiada pomoc prehodnotiť a zahrnúť do nej aj firmy s nižším poklesom tržieb ako 40 % a zamestnávajúce aj viac ako 50 ľudí.

Zatvorené prevádzky budú môcť už za december tohto roka čerpať Prvú pomoc plus podľa schémy 3B. Ide o pomoc pri poklese tržieb o 40 percent a viac. Na nedeľnej tlačovej besede to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) ide o pomoc pre mikropodniky a malé podniky do 50 zamestnancov, najmä v oblasti gastra a cestovného ruchu. Tieto podniky boli podľa Krajniaka zatvorené koncom novembra, resp. začiatkom decembra tohto roka. Suma finančnej pomoci bude vo výške 450 eur až 810 eur na jedného zamestnanca podľa výšky poklesu tržieb.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Klub 500 #Soták #pandemická pomoc