V minulosti najviac pomohla zatvoreným prevádzkam. Teraz štát obnovuje najväčšiu schému pomoci

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) ide o pomoc pre mikropodniky a malé podniky do 50 zamestnancov, najmä v oblasti gastra a cestovného ruchu.

, 12.12.2021 17:06
heger, matovič, krajniak Foto: ,
Tlačová konferencia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu.
debata (5)

Zatvorené prevádzky budú môcť už za december tohto roka čerpať Prvú pomoc plus podľa schémy 3B. Ide o pomoc pri poklese tržieb o 40 percent a viac. Na nedeľnej tlačovej besede to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Milan Krajniak Čítajte viac Rast cien prevalcuje dávky aj dôchodky. Krajniak nemá z čoho pridať, Matovič doložiť nechce (+ presné tabuľky)

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) ide o pomoc pre mikropodniky a malé podniky do 50 zamestnancov, najmä v oblasti gastra a cestovného ruchu. Tieto podniky boli podľa Krajniaka zatvorené koncom novembra, resp. začiatkom decembra tohto roka. Suma finančnej pomoci bude vo výške 450 eur až 810 eur na jedného zamestnanca podľa výšky poklesu tržieb.

Ak zatvorenej prevádzke podľa ministra Krajniaka klesnú tržby od 40 do 60 percent, pomoc bude v sume 450 eur na jedného zamestnanca. V prípade poklesu tržieb od 60 do 80 percent finančný príspevok na jedného zamestnanca dosiahne 630 eur a ak tržby zatvorenej prevádzky klesnú o 80 a viac percent, pomoc od štátu dosiahne 810 eur na jedného zamestnanca. „Malé podniky potrebujú najviac schému 3B aj z toho dôvodu, že väčšie podniky si vedia upraviť dochádzku zamestnancov na prekážkach v práci podľa schémy 3A tak, ako im to vyhovuje," povedal. Pri čerpaní pomoci podľa schémy 3B pritom zamestnanci môžu byť prítomní v práci, nemusia byť doma „na prekážkach“. Ako príklad Krajniak uviedol reštauráciu, ktorá prevádzkuje „okienkový predaj“, ten jej umožní čerpať pomoc podľa schémy 3B.

Celková výška finančnej pomoci podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) dosiahne za december približne 25 miliónov eur. „Touto dnešnou zmenou sa rozširuje pomoc o to najpopulárnejšie opatrenie," povedal.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Milan Krajniak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy