V prieskume deklarovali problém s nájdením zamestnancov takmer každý druhý opýtaný podnikateľ alebo podnikateľka, čo predstavuje 48% percent. Vo väčšej miere sa s týmto problémom stretávali, respektíve stretávajú väčšie podniky, čo je 55 percent firiem s obratom nad 20– tisíc. Spomedzi živnostníkov a mikropodnikov potvrdilo takúto skúsenosť 26 percent opýtaných.
Z pohľadu odvetví nedostatok pracovnej sily zasiahlo najmä odvetvia dopravy a skladovania (až 79% z nich potvrdilo túto skúsenosť), ako aj ubytovania a stravovania (75% zamestnávateľov potvrdilo problém), informuje o tom ČSOB.
„Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sa stal problémom aj v iných krajinách, nielen na Slovensku. A týka sa častejšie niektorých vybraných sektorov, nie plošne a logicky, dominujú tie, ktoré sú viac postihnuté pandémiou. Ľudia si hľadajú pracovné miesta menej ohrozené výkyvmi v dôsledku pandemických opatrení. Aj preto je pravdepodobne HORECA sektor jeden z viac zasiahnutých. Samozrejme, opakované sprísňovanie opatrení túto neistotu ešte viac posilňuje,“ uviedol v tejto súvislosti Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB.
Čítajte viac Väčšina zamestnancov nevie, koľko skutočne stojí ich práca. Rozdiely sú v stovkách eurČSOB vysvetľuje, že veľké a stredné firmy pritom riešia nedostatok pracovnej sily častejšie zvyšovaním miezd (42%), zatiaľ čo tie najmenšie preškoľovaním zamestnancov. V priemere 8 zo sto opýtaných sa tento nedostatok rozhodlo riešiť zahraničnou pracovnou silou.