Zmena trvalého príkazu za 6 eur? Aj taká je realita v slovenských bankách

Na pravidelné uhrádzanie rôznych platieb je vhodné si zriadiť trvalý príkaz v banke, avšak aj tu je potrebné dávať pozor. Ako radí Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas, ak si klient zadáva, alebo mení trvalý príkaz doma, je to väčšinou zadarmo. No ak sa rozhodne využiť služby pobočky, alebo call centra, môže sa cena vyšplhať aj na šesť eur.

22.11.2021 14:45
telefón, ruky, mobil Foto:
Ilustračná fotka.
debata (71)

Platby z trvalého príkazu sa uhrádzajú automaticky. Klient nemusí zadávať opakovane platobné príkazy, stačí iba raz nastaviť všetky potrebné náležitosti. Úhrady sa následne automaticky uskutočnia podľa zadanej frekvencie platby, a to denne, týždenne, mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne. Trvalý príkaz je možné kedykoľvek zmeniť, prípadne zrušiť. O zmenu alebo zrušenie trvalého príkazu môže klient požiadať na obchodnom mieste svojej banky, na infolinke banky, v internetbankingu alebo v mobilnej aplikácii.

ruky, peniaze, bankovky Čítajte viac Okamžité platby budú revolúciou v platení, sľubujú si banky. Ktoré finančné domy ju prinesú?

Trvalý príkaz odborníci odporúčajú aj v rámci sporenia. „Nastavte si trvalý príkaz na sporenie, resp. investovanie v deň výplaty,“ radí Partners Group SK. Firma odporúča odložiť každý mesiac aspoň 10 % z príjmu. Väčšina Slovákov podľa spoločnosti ak si nastaví tento príkaz spočiatku na 10 % z príjmu, nepocíti rozdiel v životnom štandarde. Ide totiž len o návyk. Mnohí Slováci si sporia práve naopak. Najskôr míňajú a sporia len vtedy, ak im niečo ostane na konci mesiaca. „Na konci mesiaca však spravidla neostávajú žiadne peniaze,“ varuje Partners Group SK.

Plánovanie financií nie je najsilnejšou stránkou Slovákov. „Často sme sa stretávali s postojom, že železná rezerva nie je až taká dôležitá a náhly výpadok príjmu alebo väčší výdavok riešili domácnosti úverom,“ uvádza Partners Group SK. No aj v tejto oblasti podľa odborníkov nastal posun a mnohí si uvedomili nevyhnutnosť železnej rezervy a oveľa viac zvažujú kúpu čohokoľvek.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #poplatky #platba