Najväčšou firmou strednej a východnej Európy podľa tržieb zostáva poľský petrochemický gigant PKN Orlen, slovenskou jednotkou zostáva automobilka Volkswagen Slovakia. Medziročne si však automobilka pohoršila o jednu priečku. S medziročným poklesom tržieb o 6 % na 9,755 mld. eur jej patrí šiesta priečka. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500.
Výrazný pokles ziskov
„TOP 500 najväčších firiem strednej a východnej Európy čelilo v roku 2020 poklesu tržieb a ešte výraznejšiemu poklesu ziskov,“ konštatuje k výsledkom generálny riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu Jarosław Jaworski. Slovensko je v regióne zastúpené ako piate najpočetnejšie.
Čítajte viac Skončia v zisku a žiadajú peniaze z miliardového fondu. Prečo je dôležitá pomoc kapitánom priemyslu?„Máme tam 35 zástupcov, teda rovnaký počet, ako rok predtým. Pandémia však aj tu spôsobila pokles tržieb a zisku, a to o 6,4 %. resp. 28,3 %. Najväčšie firmy na Slovensku dosiahli za rok 2020 kumulatívne tržby 48,8 mld. eur,“ hovorí generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný. O tie sa pričinili takmer polovicou firmy z autosektora, ktoré tvoria až 29 % z celkového počtu.
Top 10 na Slovensku
V slovenskej najväčšej desiatke máme popri troch automotive zástupcoch Slovenské elektrárne. Tie v celkovom rebríčku Coface CEE TOP 500 skončili na 35. mieste. Ďalej je to Slovnaft na 39. mieste, US Steel Košice na 97. mieste, Lidl Slovenská republika na 114. mieste. Ten sa medziročne vyšvihol až o 53. miest. Ďalej je to Tesco Stores na 134. mieste a Kaufland na 148. Ten do slovenskej top desiatky zavítal po prvý raz, keď si medziročne polepšil o 45. miest. Desiatku tento rok uzatvára Samsung Electronics Slovakia, ktorý skončil na 157. mieste. Naopak, z desiatky vypadol vlaňajší skokan Mobis Slovensko, ktorý klesol aj v celkovom rebríčku zo 124. miesta až na 161. priečku.
Nadnárodná spoločnosť Coface vydáva rebríček už po 13. raz. Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2020 z 12 krajín regiónu – Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje.