Vzácne zeminy ovládli trh. Čína ich vyváža o 40 percent viac, ako vlani

Vývoz prvkov vzácnych zemín z Číny zaznamenal v októbri rast o viac než desatinu, pričom sa dostal na 7-mesačné maximum. Uviedla to počas víkendu čínska colná správa.

08.11.2021 09:45
Elektromobilita Foto:
Vzácne zeminy sa využívajú aj pri výrobe elektromobilov.
debata

Export prvkov vzácnych zemín dosiahol minulý mesiac 4330,4 tony, čo v porovnaní so septembrom predstavuje rast o 10,5 % a v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka o takmer 90 %. V minulom roku dopyt po týchto prvkoch ovplyvnili protipandemické opatrenia, v dôsledku ktorých sa prudko obmedzila ekonomická aktivita vo svete. Októbrový objem vývozu bol zároveň najvyšší od marca tohto roka.

Za 10 mesiacov dosiahol objem exportu prvkov vzácnych zemín 39.967,7 tony. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená rast o 39,4 %.

Cífer, obecný úrad Čítajte viac Pandémia pripravila obce o vyše 120 miliónov eur na daniach (+ mapa a tabuľky)

Prvky vzácnych zemín sú skupinou 17 chemických prvkov, ktoré sú kľúčové vo viacerých odvetviach, napríklad pri výrobe elektrických áut, spotrebnej elektroniky, zdravotníckych prístrojov, veterných turbín či v oblasti zbrojárskej techniky. Čína je stále ich najväčším producentom.

Koncom septembra čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií oznámilo, že kvóta na ťažbu prvkov vzácnych zemín bola na tento rok stanovená na 168.000 ton. To znamená zvýšenie o 20 % a historické maximum. Cieľom je zmierniť súčasné problémy výrobcov s dodávkami surovín. V minulom roku predstavovala produkčná kvóta 140.000 ton.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #priemysel #vývoz #suroviny