Krajniak možno umožní firmám pýtať sa zamestnancov, či sú očkovaní

Minister práce a sociálnych vecí by pripravil novelu Zákonníka práce, ak sa na tomto kroku zhodnú aj sociálni partneri.

07.10.2021 10:24
Milan Krajniak Foto:
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina)
debata (16)

Zamestnávateľ má ústavnú možnosť spýtať sa svojho zamestnanca, či je zaočkovaný. Na tlačovej besede to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Takéto stanovisko podľa neho k tomuto kroku dala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Pôvodne sme uvažovali nad tým, že by to mohlo byť stanovené vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva, ale nakoniec to stanovisko je také, že by sme to mohli upraviť, ak bude všeobecná vôľa, v Zákonníku práce," povedal minister.

Očkovanie / Covid / Koronavírus / Čítajte viac Deň voľna, dovolenku či peniaze za očkovanie poslanci pochovali. Plénum neschválilo zavedenie motivácie zamestnancov

Na najbližšom rokovaní tripartity chce o tejto možnosti informovať zamestnávateľov a odborárov. „Ak bude zhoda, tak si vieme predstaviť, že pripravíme takúto novelu Zákonníka práce," tvrdí Krajniak.

Žiadať od zamestnanca informáciu o tom, či je zaočkovaný, by sa zamestnávateľovi umožnilo len preto, aby si mohol upraviť prácu zamestnancov a bezpečnosť na pracovisku. „Napríklad tak, že zaočkovaní budú pracovať spolu a nezaočkovaní budú pracovať spolu," dodal Krajniak. Voči nezaočkovanému zamestnancovi nebudú možné žiadne pracovnoprávne postihy.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #zamestnávateľ #očkovanie