Šalianske Duslo plánuje megainvestíciu do ekologickej výroby, zabrzdiť ju môžu vysoké ceny základných surovín

Predpokladané náklady projektu odhaduje fabrika na 7 až 8 miliónov eur. V prípade jeho realizácie by sa znížilo množstvo vypúšťaných sklenníkových plynov o asi 50 600 t ekvivalentu CO2 ročne.

01.10.2021 11:43
Duslo SALA Foto: ,
duslo šaľa, čpavok hnojivo
debata (5)

Šalianske Duslo plánuje veľkú ekologickú investíciu. Ako vyplýva z materiálu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie, jeden z najväčších chemických podnikov na Slovensku chce zmeniť technológiu riešenia emisií na výrobni Kyseliny dusičnej 3. Týmto krokom chce v maximálnej možnej miere znižovať produkciu skleníkových plynov z výroby.

„Ak budeme projekt realizovať, predpokladáme realizáciu v druhej polovici roku 2023 za predpokladu návratu cien základných surovín do reálu," uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Petr Bláha. Ako dodal, náklady vedia aktuálne iba odhadnúť, malo by ísť o 7 až 8 mil. eur. „Detailnú špecifikáciu a stanovisko aktuálne nikto nedá z titulu neuveriteľnej turbulencie a zásadného zdraženia všetkých základných materiálov potrebných pre dodávku a realizáciu, kedy tieto ceny môžu zhatiť celý investičný projekt a jeho návratnosť," dodal.

SR Slovalco výroba obmedzenie Kollár Čítajte viac Prvá fabrika hovorí o dopadoch zdražovania: Ak sa situácia nezmení, zatvoríme

Účelom projektu je zvýšenie účinnosti katalytickej redukcie N2O a NOx z koncového plynu z výroby kyseliny dusičnej na prevádzke KD3. Tá zabezpečí významné zníženie v produkcií emisií NOx o 78,2 % a v produkcií N2O o 91 % v porovnaní so súčasným stavom. „Realizáciou terciálnej redukcie N2O na KD3 dôjde k zníženiu množstva vypúšťaných skleníkových plynov o cca 50 600 t ekvivalentu CO2 ročne," konštatuje v zverejnenom materiáli fabrika.

Duslo patrí k najvýznamnejším firmám chemického priemyslu na Slovensku. Je súčasťou medzinárodného koncernu Agrofert, pôsobiaceho v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. V roku 2005 Duslo získalo akcie spoločnosti Istrochem, a.s. a od 1. januára 2006 je Istrochem jeho súčasťou. Fabrika sa vyprofilovala na výrobcu hnojív európskeho významu a globálneho dodávateľa gumárenských chemikálií.

V minulom roku dosiahol podnik hospodársky výsledok pred zdanením takmer 11,5 mil. eur. Napriek aktuálnej koronakríze sa chemickému gigantovi podarilo zabezpečiť mierny medziročný nárast zisku o 876 tis. eur. Tržby fabriky však podľa zverejnených údajov klesli o 11,3 % sa 353,1 mil. eur. Objem investícií atakoval 35 mil. eur.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Duslo Šaľa #ekológia #nová investícia