Smer oprášil bankový odvod, peniaze z neho chce vyplácať ľuďom. Treba brať tam, kde sú, hovorí Fico

Opozičný Smer-SD chce znova zaviesť bankový odvod, aby sa týmito prostriedkami mohol kompenzovať rast cien energií. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico. Poukázal na to, že tento rok budú mať banky dvakrát taký zisk ako predchádzajúci rok.

30.09.2021 16:42
Robert Fico Foto: ,
Robert Fico chce vrátiť bankový odvod.
debata (88)

Fico zdôraznil, že o 100 % narastie ziskovosť bánk, pričom tento rok už neplatia bankový odvod. Poslanci Smeru-SD preto podávajú v súvislosti so schvaľovaním štátneho rozpočtu na budúci rok do legislatívneho procesu návrh zákona, ktorý by mal opätovne zaviesť bankový odvod. „Peniaze treba brať tam, kde sú, a nie tam, kde nie sú,“ skonštatoval.

termostat, technológie, kúrenie Čítajte viac Čaká nás ďalšie zdražovanie. Priplatíme si aj za teplo, ceny pre rodiny budú iné pre každý región Slovenska

Takýmto spôsobom chce nájsť zdroje na kompenzáciu nárastu cien elektriny, plynu a tepla. „Hneď môže mať vláda k dispozícii v roku 2022 300 miliónov eur, ktoré môže okamžite použiť na to, aby sme kompenzovali ľudí, ktorí budú od januára zaťažení enormným nárastom energií,“ tvrdí Fico.

bankomat, peniaze, úspory, banka Čítajte viac Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu

Tento rok by podľa poslanca Ladislava Kamenického (Smer-SD) mohli banky teoreticky dosiahnuť zisk 766 miliónov eur. Podotkol, že vláda „kope“ za banky namiesto toho, aby pomáhala ľuďom. Poukázal tiež na to, že poplatky v bankách stúpli oproti minulému roku o 10 %. Odloženie splátok podľa neho žiadnu výhodu ľuďom neprinieslo.

VIDEO: Pozrite si novú časť relácie Ide o pravdu s poslancom Robertom Ficom:

Video
88 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #bankový odvod #zdraženie