Čipová kríza neutícha, slovenské automobilky sa zatiaľ držia. Ohrozí to ich investície?

Nové projekty v stovkách miliónoch eur ohlásili bratislavský Volkswagen ako aj trnavský Stellantis.

13.09.2021 12:16
Volkswagen, VW, predaj áut Foto:
ilustračná foto
debata (2)

Celosvetový nedostatok čipov, ktorý už niekoľko mesiacov brzdí výrobu áut, nebude mať podľa všetkého dopad na už ohlásené investície automobilových koncernov na Slovensku. Vyplýva to z odpovedí jednotlivých fabrík. Nové projekty v stovkách miliónoch eur ohlásili bratislavský Volkswagen ako aj trnavský Stellantis.

„Prípravy na nový projekt, príchod nových generácií modelov VW Passat a Škoda Superb prebiehajú podľa plánu. Štart produkcie je naplánovaný na rok 2023," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa VW Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Ako dodal hovorca trnavského Stellantisu Peter Švec, v tejto chvíli idú všetky prípravné práce podľa pôvodného plánu. „Aktuálne nemáme zámer plán projektu meniť," skonštatoval.

Igor Matovič, lotéria Čítajte viac Očkovacia lotéria pokračuje, pribúdajú tisícky výhercov. Pozrite sa, či ste medzi nimi

Volkswagen Slovakia oficiálne potvrdil investíciu v polovici novembra minulého roka. Celkovo plánuje koncern na Slovensku v rámci celej produktovej palety preinvestovať približne 1 mld. eur, do samotnej produkcie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb by malo smerovať okolo 500 mil. eur. Bratislavský závod pritom nečaká priestorové rozšírenie, nová produkcia bude integrovaná do existujúcich výrobných liniek. Veľký podiel investícií sa využije na prebudovanie karosárne, kompletnú prestavbu linky v lakovni, ako aj na ďalšie dodatočné technológie.

Stellantis ohlásil investíciu vo výške 180 mil. eur oficiálne koncom júna tohto roka. Podľa zverejnených informácií pôjde o úplne nový veľkoobjemový výrobný program. Postupný začiatok výroby nového výrobného programu segmentu B v Trnave je naplánovaný od roku 2023. Veľkú časť budú predstavovať aj plne elektrické motorizácie. Fabrika pritom nezverejnila údaje o konkétnych značkách ani modeloch.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #kríza #automobilky #čipy