Reštaurácie a hotely bojujú s Covid automatom. Čaká ich ďalšie sprísnenie

Pandemická situácia sa zhoršuje. Od pondelka 13. septembra bude na Slovensku už desať červených okresov. Ako sa postupne zhoršuje epidemiologická situácia, majitelia reštaurácií a prevádzok musia dbať na to, aby dodržiavali pravidlá. Súčasný Covid automat vyžaduje kontrolu platnosti a pravosti potvrdení či už o zaočkovaní, alebo o prekonaní covidu. Alebo o absolvovaní PCR či antigénového testu zákazníka.

12.09.2021 17:40
reštaurácia, podnikateľ, gastro Foto:
Opatrenia sa sprísňujú, podniky sa musia prispôsobiť.
debata (20)

Majitelia prevádzok si stále môžu voliť, koho budú púšťať do svojich priestorov. Majú na výber tri možnosti: Základ (všetci bez ohľadu na očkovanie), OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu) a Kompletne zaočkovaní. Navyše už vyše dvoch týždňov funguje aplikácia OverPass, pomocou ktorej sa dajú kontrolovať Covid passy ľudí.

Väčšina tatranských hotelov bola uplynulé dni v oranžovej fáze, keďže sa nachádzali v okrese Poprad. „Väčšina ubytovacích prevádzok a interiérov reštaurácií funguje v režime OTP. Prevádzky, ktorým to automat dovoľuje, fungujú v režime pre všetkých. To sú obchody, múzeá či galérie,” hovorí Lenka Rusnáková, výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje vyše 170 ubytovacích zariadení.

Väčšina preferuje OTP

Väčšina denníkom Pravda oslovených prevádzok a hotelov si zvolila režim OTP. Vybral si ju aj horský hotel Sliezsky dom. „Sme na tom rovnako ako na začiatku. Nič sme nemenili,” tvrdí jeho manažérka Lívia Birásová, ktorá od začiatku nového Covid automatu preferuje tento režim. Cieľom bolo dať každému možnosť prísť a užívať si dovolenku v prírode.

Aké tri možnosti majú prevádzkari

Základ: Pod „Základom“ sa pre potreby Covid automatu myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

OTP: Pod OTP sa pre potreby Covid automatu myslia výlučne len osoby, ktoré sú plne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo ochorenie COVID-19 prekonali za ostatných 180 dní.

Kompletne zaočkovaní: Pod kompletne zaočkovanými osobami sa pre potreby Covid automatu myslia osoby, ktoré sú buď 14 dní po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny, alebo 21 dní po jednodávkovej vakcíne, alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.

Rovnako odpovedá aj Marián Galajda, manažér z Tatry Moutain Resorts. V kabínkových lanovkách fungujú na OTP. Ten istý režim sa uplatňuje aj v reštauráciách a v hotelových prevádzkach, dodáva. Keďže sa do oranžovej fázy dostal aj okres Brezno, tak od 6. septembra totožné pravidlá platia aj v horskom stredisku Jasná.

V oranžových farbách sa nachádzajú už aj iné okresy. Jedným z nich je okres Žiar nad Hronom, kde situáciu s Covid automatom nevnímajú pozitívne. „Celý automat je nezmyselne nastavený. V oranžovom okrese nemáte na výber, len OTP. Pre Základ musíte všetko zatvoriť, pretože len terasa s desiatimi ľuďmi je málo na pokrytie nákladov. Bohužiaľ, len očkovaní tiež nie je riešenie, nakoľko by klesol počet zákazníkov pod únosnú mieru,” zareagovali pre Pravdu z hotela Plzenská – Žiar nad Hronom.

Nespokojní ľudia

Mobilnú aplikáciu OverPass v niektorých prevádzkach využívajú, ale sťažujú sa na nedomyslené detaily. Nájdu sa aj podniky, ktoré s aplikáciou neprišli do kontaktu. Manažérka z horského hotela Sliezsky dom Lívia Birasová tvrdí, že u nich aplikáciu nevyužívajú.

Štrbské pleso, Tatry Čítajte viac Na horách štartuje červený režim. Takto sa zmení dovolenka v Tatrách

Od pondelka však tatranské hotely prechádzajú do červenej farby a budú musieť svoje fungovanie prispôsobiť automatu. Prevádzky sa pripravujú na čoraz prísnejšie obmedzenia. Zmierili sa s tým, že v takejto situácii budú musieť niektoré aj zavrieť. Spoliehajú sa na podporu štátu, aby nemuseli prepúšťať svojich zamestnancov. „Pri nejasnom stave, či bude nejaká podpora pre zatvorenie prevádzky a pre podniky, kde výrazne klesne tržba, budeme nakoniec naozaj prepúšťať. Ak teda neodídu zamestnanci sami, keďže gastrosektor je neperspektívny a nestabilný zamestnávateľ,” uvádza v stanovisku Plzenská – Žiar nad Hronom.

Najväčší problém vidia z tejto žiarskej prevádzke v nespokojnosti zákazníkov. Odvracajú sa od prevádzok, ktoré sa poctivo riadia Covid automatom, a osočujú ich. „Mnohí odchádzajú so slovami – ideme tam, kde nás chcú a nekontrolujú, k vám sa už nikdy nevrátime, keď nás nechcete a nevážite si nás,“ opisuje svoje skúsenosti s ľuďmi Plzenská. Tí, ktorí nedodržiavajú predpisy, sú na tom lepšie ako poctiví podnikatelia, tvrdí podnik. Hlavný dôvod vidí v tom, že nariadeniam nik nerozumie, sú zle spravené a nespravodlivé.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka na Slovensku #pandemické opatrenia #Covid automat #červené okresy