Brusel schválil pomoc cestovným kanceláriám. Môžu žiadať o milióny eur

Európska komisia v piatok schválila slovenskú schému štátnej pomoci určenej na podporu cestovných kancelárií v súvislosti s vypuknutím pandémie nového koronavírusu.

10.09.2021 13:28
leto, dovolenka, letisko, rodina, cestovanie Foto:
Dovolenkárov kvôli pandémii ubudlo. Cestovné kancelárie preto dostanú finančnú pomoc.
debata

Komisia oznámila, že schválila slovenskú schému štátnej pomoci v hodnote 65 miliónov eur určenú ako pomoc pre cestovné kancelárie, ktoré utrpeli škody po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19. Schéma vo forme dotovaných pôžičiek bola schválená podľa dočasného právneho rámca štátnej pomoci, ktorý eurokomisia prijala vlani na jar.

Výška pôžičky pre konkrétnu cestovnú kanceláriu sa vypočíta na základe celkovej hodnoty poukazov vydaných do 31. augusta 2021 na cesty naplánované v období od 29. mája 2020 do 31. augusta 2021, ktoré boli následne zrušené z dôvodu šírenia nového koronavírusu vo svete a zavádzania rôznych cestovných obmedzení v snahe obmedziť šírenie vírusu. Komisia spresnila, že výška pôžičky na jedného príjemcu nepresiahne 25 % celkového obratu cestovnej kancelárie v roku 2019.

turistika, dovolenka, Chopok, leto, cestovný ruch, prázdniny, Čítajte viac Minister dopravy Doležal spustil pomoc pre cestovný ruch. Prevádzky si môžu pýtať odškodné za apríl a máj

Exekutíva EÚ skonštatovala, že slovenská schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci. Zistila, že splatnosť pôžičiek je obmedzená na štyri roky, že ročné úrokové sadzby pôžičiek rešpektujú minimálne úrovne stanovené v dočasnom právnom rámci a že pôžičky sa týkajú investícií a/alebo pracovného kapitálu potrebného pre chod firmy. Zmluvy o pôžičke budú podpísané najneskôr do 31. decembra 2021.

Komisia dospela k záveru, že prijaté opatrenie je nevyhnutné, vhodné a primerané na nápravu vážnej poruchy hospodárstva členského štátu EÚ, spĺňa podmienky dočasného právneho rámca, a preto schválila uvedenú schému podľa pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

debata chyba
Viac na túto tému: #cestovné kancelárie #štátna pomoc #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy