Krajniak: Chceme pokračovať v pomoci na podporu udržania pracovných miest v cestovnom ruchu a gastro sektore

Cestovný ruch a gastro môžu podľa ministra Krajniaka naďalej rátať s pomocou štátu. Meniť sa budú aj podmienky obsadzovania pracovných pozícií zamestnancami z iných krajín v tých prípadoch, kde Slováci nebudú mať o pracovné miesta záujem.

07.09.2021 14:50
krajniak Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.
debata (2)

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny bude naďalej pokračovať v pomoci na podporu udržania pracovných miest v cestovnom ruchu a gastro sektore. Ministerstvo vyplatilo počas pandémie pomoc zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom v objeme 2,13 miliardy eur, z toho išlo viac ako 500 miliónov práve do segmentu cestovného ruchu a gastra. Na stretnutí s hoteliermi v Trnave to povedal minister Milan Krajniak.

„Chceme pokračovať v tejto pomoci na podporu udržania pracovných miest aj naďalej. Zatiaľ na úrovni prvej pomoci, ak sa pandemická situácia zhorší, sme pripravení pomoc navýšiť,“ skonštatoval Krajniak. Štát má podľa neho pravidlá nastavené lepšie ako pred rokom, v rozpočte ráta aj s rezervou na vyplácanie takejto pomoci. Podľa Krajniaka však už v tretej vlne zrejme nebude zatvorených toľko prevádzok ako na jar. Meniť sa budú podľa neho aj podmienky obsadzovania pracovných pozícií zamestnancami z iných krajín v tých prípadoch, kde Slováci nebudú mať o pracovné miesta záujem. Gastro sektor trpí nedostatkom dôvery zamestnancov v súvislosti s očakávanou ďalšou vlnou pandémie.

Milan Krajniak Čítajte viac ANKETA odborníkov o Krajniakových zmenách: Zákon v takomto znení? Hrozí hon na sporiteľov ako z 90-tych rokov

Minister dopravy Andrej Doležal upozornil na to, že aj keď to po uvoľnení opatrení pred letnou sezónou navonok vyzerá tak, že Tatry sú plné, segment hotelov a reštaurácií zostáva v rámci pandémie najviac zasiahnutý. „Máme kongresové hotely v Bratislave, máme turistických sprievodcov, máme segment zájazdových autobusov, hoteliérom chýbajú klienti zo zahraničia, to sú ľudia, ktorí majú naďalej reálny problém,“ povedal Doležal.

Majitelia a manažéri v hotelierstve a gastre si na konferencii v Trnave vymieňali skúsenosti o tom, ako pandémia zásadným spôsobom zmenila fungovanie ich biznisu. Počas konferencie s názvom Reštart HoReCa biznisu hovorili tiež o uvoľnení opatrení pred letnou sezónou i o obavách z ohlasovanej 3. vlny pandémie, ale aj o tom, ako sa zmenil pracovný trh, nákupné správanie turistov a ich očakávania.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo práce a sociálnych vecí #Milan Krajniak #gastro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy