„Od marca evidujeme trend postupného utlmovania čerpania pomoci, ktorý podľa predbežných čísel sledujeme aj v júni," uvádza sa v tlačovej správe. U mikropodnikov, ktoré zamestnávajú maximálne deväť zamestnancov, sa úroveň priemernej pomoci udržuje stabilne nad hranicou 650 eur. Pri veľkých podnikoch ide v júni o mierny pokles oproti máju, a to až blízko hranice 360 eur.
„Tento vývoj je pravdepodobne spôsobený postupným oživovaním ekonomiky a zníženou mierou využívania inštitútu prekážok v práci na strane zamestnávateľa," tvrdí rezort práce. Dlhodobo najintenzívnejšie využívajú príspevky na udržanie zamestnanosti mikropodniky, čo podľa aktuálnych údajov platí aj za jún. V poslednom období sa dokonca postupne zvyšuje podiel čerpania tejto skupiny podnikov, a to až nad hranicu 50 %.
Čítajte viac Štát nakúpil bez súťaže materiál za 128 miliónov. Hmotné rezervy odmietli sprístupniť preverenie firiem, s ktorými štát o nákupe rokovalViac ako štvrtina uhrádzanej pomoci za máj a jún smerovala k podnikom z odvetvia priemyslu. Údaje za jún poukazujú na mierny nárast podielu na pomoci v oblasti stavebníctva na úrovni 16 percent. „Opačný vývoj sledujeme v odvetviach veľkoobchodu a maloobchodu, kde podiel na pomoci postupne klesá, čo súvisí s postupným otváraním ekonomiky," informoval rezort práce a sociálnych vecí. Kým za január čerpali zamestnávatelia vo veľkoobchode a maloobchode takmer 25 percent, za máj sa podiel pohyboval na úrovni menej ako 14 percent a podobný vývoj signalizujú aj údaje za jún.