Od začiatku roka pribudlo na Slovensku takmer 3 000 firiem, ktorým hrozí krach

Za prvých päť mesiacov tohto roka vzrástol počet ohrozených spoločností na Slovensku o 2 999. Ako informuje poradenská firma Dun&Bradstreet, v týchto podnikoch pracuje takmer 12 tis. ľudí. Paradoxne pritom počet spoločností, v ktorých hrozí krach, vzrástol menej ako v rovnakom období minulého roka, i keď iba o 44 firiem.

19.07.2021 11:03
muž, škatuľa, výpoveď, rúško Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

„Do kategórie ohrozených podnikov patria tie, ktoré vyhlásili konkurz, zahájili konkurzné či reštrukturalizačné konanie, nachádzajú sa v dočasnej ochrane pred veriteľmi či v likvidácii. Na Slovensku sa za celý minulý rok podľa našich analýz v tejto kategórii ocitlo 7 440 subjektov a ohrozených zamestnancov v dotknutých podnikoch bolo rekordne veľa, až 27 607. Z tohto hľadiska považujeme rok 2020 za najkritickejší,“ uviedla analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.

Podľa aktuálnych údajov má v celkovom počte najviac ohrozených firiem Bratislava (191), Komárno (59), Košice (56), Žilina (44) a Banská Bystrica (35). Najväčšie percentuálne medziročné prírastky zaznamenali Piešťany, Snina, a Levice. Naopak, najlepšie sa darilo spoločnostiam v Hlohovci a Kežmarku, kde sa počet ohrozených firiem vynuloval, pozitívna situácia nastala aj pri mestskej časti Bratislava II, kde poklesol počet ohrozených subjektov o 80 percent, z 226 podnikov v roku 2020 na 53 v tomto roku.

Dun&Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #krach #zamestnanci