SIEA bude zodpovedná za organizáciu diskusií pri okrúhlom stole na Slovensku, ktorých výstupom majú byť manuály a akčné plány s cieľom ovplyvniť politiky kľúčových zainteresovaných strán, vysvetlil riaditeľ agentúry Peter Blaškovitš.
Ako spresnili organizácie, budovy sú v súčasnosti zodpovedné za 40 % spotreby globálnej energie a s ňou spojenú produkciu skleníkových plynov. Hrajú preto kľúčovú rolu v znižovaní globálnych emisií. Pre naplnenie cieľov Európskej zelenej dohody je nevyhnutné dosiahnuť európske tempo obnovy budov na úrovni dvoch percent ročne, čo z pohľadu súčasného tempa renovácie na Slovensku a v Českej republike predstavuje značnú výzvu pre všetky zainteresované strany, podotkli organizácie.
Organizácie si myslia, že obnova budov na Slovensku a v Českej republike nemôže dosiahnuť požadované tempo bez účasti súkromného kapitálu a bez spájania rôznych zdrojov a nástrojov financovania. „K tomu je potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných strán a implementácia smart finančných nástrojov. Zelená dohoda pre budovy pomôže na európskej úrovni rozšíriť existujúce postupy, definuje stratégie a plány, navrhne zlepšenia v rámci národných politík a opatrení, a taktiež bude sledovať implementáciu opatrení na zlepšenie fungovania trhu,“ tlmočil Malina.
"Naším cieľom je popasovať sa s touto výzvou zvýšením konkurenčnej schopnosti a s tým súvisiacej inovačnej aktivity slovenského i českého stavebníctva a vytváraním nových príležitostí pre rozvoj bývania s pozitívnym dosahom na kvalitu života a zamestnanosť,“ uzavrel prezident ZSPS Pavol Kováčik. Dodal, že toto bude jednou z kľúčových ciest k obnove ekonomík oboch krajín po koronakríze.