Stavebná produkcia v eurozóne v apríli strmo vzrástla

V euroregióne bol medziročný rast stavebnej produkcie najrýchlejší za 21 rokov. Je to však dané aj slabým aprílom 2020.

20.05.2021 12:10
stavbár, robotník, stavba, muž Foto:
Veľký nárast stavebnej produkcie v medziročnom porovnaní je daný najmä slabým aprílom 2020, keď mnohé krajiny zaviedli lockdown.
debata

Stavebná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v apríli strmo vzrástla. V euroregióne pritom dosiahla najväčšie tempo za 21 rokov, ale dôvodom bol najmä slabý vlaňajší výkon, keďže štáty bloku zaviedli minulý rok v marci prísne obmedzenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa prvého odhadu Eurostatu stavebná produkcia v regióne, ktorý zaviedol euro, po očistení od sezónnych vplyvov sa v marci 2021 zvýšila medziročne o 18,3 percenta, najviac od februára 2000. A v celej EÚ stúpla o 14,9 percenta.

V medzimesačnom porovnaní a po očistení od sezónnych vplyvov výkon stavebníctva v marci tiež vzrástol, a to o 2,7 percenta v eurozóne a o 2,2 percenta v EÚ, po poklese vo februári o 2 % v euroregióne a o 1,7 percenta v celej Únii. Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za marec, najväčší medzimesačný nárast stavebnej produkcie zaznamenali v Maďarsku (11,5 %), Nemecku (10,8 percenta) a na Slovensku (9 percent). A naopak, najprudší pokles nahlásili Francúzsko (-7,3 percenta), Švédsko (-3,1 percenta) a Španielsko (-0,9 percenta).

Medziročne sa výkon stavebníctva v marci zvýšil najviac v Taliansku (74,5 percenta), Francúzsku (46,3 percenta) a Belgicku (36,3 percenta). A najväčší pokles evidovali v Španielsku (-13,2 percenta), Poľsku (-12,6 percenta) a Fínsku (-4,8 percenta). Na Slovensku sa stavebná produkcia v marci medziročne znížila o 3,4 percenta.

debata chyba
Viac na túto tému: #stavebníctvo #eurostat #stavebná produkcia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy