Sulík a Matovič sa už sporia aj o dotácie na nájomné

Ministerstvo hospodárstva SR môže samé vyčleniť finančné prostriedky na vyplácanie dotácií na nájomné a nemusí čakať na rozhodnutie rezortu financií. Takto ministerstvo vedené Igorom Matovičom (OĽaNO) reagovalo na vyhlásenia o tom, že brzdí poskytovanie uvedenej pomoci.

18.05.2021 14:07 , aktualizované: 15:19
Igor Matovič, Foto: ,
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
debata (4)

„Rezort financií zdôrazňuje, že ministerstvo hospodárstva malo a má možnosti, ako v prípade nevyhnutnej potreby nájsť a dočasne vyčleniť potrebné prostriedky zo svojho vlastného rozpočtu, či už úsporou alebo presunom z iných oblastí. Pomoc pre podnikateľské subjekty preto neviazne na ministerstve financií," skonštatoval rezort.

Zároveň pripomenul, že zdroje na tento účel sú zahrnuté v novele štátneho rozpočtu, ktorá momentálna čaká na schválenie v parlamente. Podľa nej by ministerstvo hospodárstva mohlo mať na vyplácanie nájmov k dispozícii ešte ďalších 20 miliónov eur.

Igor Matovič / Richard Sulík / Čítajte viac Koaličná kríza? Matovič chce zrýchlene meniť rozpočet, Sulík nesúhlasí

Minister hospodárstva Richard Sulík tvrdenia rezortu financií odmieta. „To nie je tak, že my môžeme ľubovoľné peniaze ľubovoľne použiť, to tak nefunguje,” skonštatoval. Potvrdil, že na dotácie na nájmy sa v minulom roku špeciálne vyčlenilo 200 miliónov eur, ku koncu roka sa však z tejto sumy nevyčerpalo 144 miliónov eur a tie museli vrátiť späť do štátneho rozpočtu. „A teraz nám ich ministerstvo financií prideľuje po čiastkach,” dodal.

O uvoľnenie ďalších zdrojov požiadali 28. apríla, pričom rezort vedený Matovičom opakovane urgovali. „Pán minister je aj dosť rozcestovaný, tak možno sa k tomu ešte nedostal,” podotkol Sulík. Opätovne zopakoval, že ak jeho rezort niekde ušetrí zdroje, nemôže ich iba tak použiť inde. „My máme takto viazané ruky a ja si myslím, že je to správne, len predpokladá to, že ministrovi financií nebude trvať 20 dní, kým podpíše jednu žiadosť,” uzavrel.

Rezort hospodárstva vyplatil v druhom kole dotácií na nájomné viac ako 49 miliónov eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom. Minulý týždeň zároveň informoval, že aktuálne pomoc nepokračuje tak, ako by mala, keďže čakajú na uvoľnenie ďalších zdrojov zo strany ministerstva financií. V prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu plánoval rezort hospodárstva postupovať už podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona.

Je navrhnutý tak, aby bolo možné spravodlivo a rovnakým metrom pomôcť postihnutým koronakrízou. Kritérium pomoci je pokles tržieb. Návrh zákona je už pripravený, do kompetencie si ho zobral rezort financií a MH SR verí, že čoskoro bude predstavený verejnosti. Druhé kolo dotácií na nájomné by pritom malo byť posledné.

V prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu už plánoval rezort hospodárstva postupovať podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona. Jeho prípravu má v kompetencii ministerstvo financií. Na jeho predstavenie sa stále čaká.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo hospodárstva #nájomné #ministerstvo financií #dotácie na nájomné