Poradcovia: V prípade Arca Capital môžu prísť o svoje peniaze aj obyčajní ľudia

Všetci veritelia spoločnosti Arca Capital Slovakia majú do tohto štvrtka čas prihlásiť svoje pohľadávky. V prípade, že termín 13. máj 2021 nestihnú, o svoje peniaze môžu definitívne prísť. Tvrdí to spoločnosť Sophistic Pro finance v tlačovej správe.

, 10.05.2021 10:35
peňaženka, peniaze, bankovky, euro Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Michal Lapšanský z advokátskej kancelárie Iuris Sl potvrdzuje, že posledný deň lehoty na podanie prihlášky vychádza na 13. mája tohto roka, keďže Okresný súd Bratislava I jej reštrukturalizáciu povolil presne 13. apríla 2021. „Dôsledkom nedodržania lehoty je, že veritelia si nebudú môcť svoje nároky voči spoločnosti Arca Capital Slovakia uplatňovať počas reštrukturalizácie a ak sa napokon schváli reštrukturalizačný plán, ich nároky úplne zaniknú,“ zdôrazňuje advokát.

NAKA Čítajte viac Polícia zasahovala v Arce Capital. Udal ju bývalý majiteľ

Riziká korporátnych dlhopisov

„Korporátne dlhopisy a zmenky tejto skupiny nakupovali inštitucionálni investori, ako aj stovky retailových veriteľov. Avšak, kým v prvom prípade ide o veľké spoločnosti či organizácie, ktoré vedia zvážiť riziko firemného dlhopisu, v druhom prípade ide o obyčajných ľudí, ktorí neraz nie sú schopní posúdiť riziká korporátnych dlhopisov,“ vraví generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Korporátne dlhopisy aj zmenky však majú svoje miesto na finančnom trhu. Je ale skutočným problémom, keď sa predávajú bežným ľuďom. „A ešte k tomu ako investícia s garantovaným výnosom, čo bol aj prípad Arcy Capital,“ hovorí Valko s tým, že keď by predajcovia týchto cenných papierov drobným investorom povedali, že vlastne dávajú pôžičku firme, ktorá ak skrachuje, tak svoje peniaze už neuvidia, väčšina by tento krok prehodnotila.

ruky, peniaze, euro, bankovky, oblek, počítanie Čítajte viac Ľudia majú posledný týždeň na to, aby nahlásili svoje pohľadávky v Arca Capital

Podobné investície dnes predávajú dva typy firiem. Seriózne, ale aj také, ktoré chcú dlhopisy už od začiatku využiť na podvod. „Seriózne spoločnosti to s vybudovaním projektov a vyplatením investorov myslia vážne. Avšak, aj v ich prípade môžu nastať ťažkosti, ktoré spôsobí ekonomická kríza či zlý odhad výkonnosti projektu. To najmä bežní retailoví investori nemusia vedieť odhadnúť. No a keď podnik skrachuje, z korporátneho dlhopisu nezostane nič,“ reaguje Ján Porázik, obchodný riaditeľ Sophistic Pro finance.

Ako znížiť riziko?

Podľa Valka sa treba pri investovaní do korporátnych dlhopisov pozerať sa na viacero vecí. V prvom rade na zadlženie firmy. „Miera rizika je iná pri spoločnosti, ktorá má len 15-percentné zadlženie a zároveň veľký majetok, ako pri podniku, ktorého majetok je napríklad z 90 percent na dlh,“ vysvetľuje Valko. Okrem toho treba sledovať tok peňazí, teda či sa financie používajú na reálnu činnosť a nákup materiálu.

Ak podnik vyberá peniaze, no projekt nerealizuje, je vysoko pravdepodobné, že financie len presúva a vybrané prostriedky smerujú na vyplatenie výnosov predchádzajúcim investorom. Generálny riaditeľ Sophistic Pro financee zároveň vyzýva finančné inštitúcie, záujmové združenia či asociácie, aby o právach veriteľov Arcy Capital neustále informovali. „Kým v čase kulminovania kauzy sa k nej vyjadroval každý, či už situáciu obhajoval alebo sa z nej snažil vyviniť, dnes tomu tak nie je,“ tvrdí Valko.

Podľa jeho slov je pritom ale „extrémne potrebné“, aby verejnosť mala v tomto smere čo najviac informácií. Lebo aj vďaka tomu nikto zbytočne, napríklad aj tým, že si neprihlási pohľadávku, nepríde o peniaze, uzavrel Valko.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #dlh #veriteľ #Arca #Arca Capital
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy