Ceny emisných povoleniek v EÚ prvýkrát pokorili hranicu 50 eur za tonu

Očakáva sa, že ceny povoleniek budú pokračovať raste. Do konca roka sa dostanú zrejme na 75 eur za tonu.

04.05.2021 11:50
Elektráreň Nováky Foto: ,
Ceny povoleniek môžu do konca roku stúpnuť ešte o polovicu.
debata

Ceny emisných povoleniek prekonávali rekordy už počas minulého roka. Dôvodom je rozhodnutie EÚ zvýšiť ambície v oblasti boja s klimatickou zmenou. Európsky systém obchodovania ETS, ktorý funguje od roku 2005, je základom stratégie EÚ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Nárast cien uhlíkových povoleniek zvyšuje firmám náklady na emisie a núti ich, aby hľadali zelenšie riešenia.

Očakáva sa, že ceny povoleniek budú pokračovať raste. Investičný šéf londýnskeho hedžového fondu Northlander Commodity Advisors Ulf Ek očakáva, že do konca roka sa dostanú na 75 eur za tonu. Cena emisných povoleniek na burze ICE Futures Europe v utorok vzrástla o 1,3 % na 50,05 eura. Koncom marca padla pod 15 eur za tonu v dôsledku ochladenia globálnej ekonomiky a priemyselnej aktivity spôsobeného pandémiou nového koronavírusu.

Keďže EÚ rozhodla o tom, že v rámci obnovy po koronakríze je jednou z priorít podpora zelenej ekonomiky, bolo jasné, že pokles cien na trhu emisných povoleniek bude len dočasný. Už v júli 2020 ich cena prvýkrát za viac než 10 rokov prekročila 30 eur za tonu.

debata chyba
Viac na túto tému: #emisie #emisné povolenky #zelená ekonomika