Firmám ukradnú dáta a potom si pýtajú peniaze. Zálohujte si ich, odkazuje NBÚ

Najlepším opatrením pred ransomvérovými útokmi je pravidelné zálohovanie dát. Upozornil na to Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý v piatok 16. apríla 2021 informoval o zvýšenej hrozbe ransomvérových útokov.

19.04.2021 15:52
debata (1)

Medzi hlásenými kybernetickými incidentmi bol aj najzávažnejší incident tretieho stupňa v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, pričom útoky sa mali dotknúť sektora verejnej správy, energetiky a inteligentného priemyslu.

Ako upozornil odborník na oblasť práva informačných systémov a telekomunikácií Štěpán Štarha z advokátskej kancelárie Havel & Partners, prostredníctvom ransomvérových útokov sa útočníci spravidla snažia získať prístup k dátam, ktoré následne zašifrujú a za opätovné sprístupnenie dát požadujú finančnú odmenu.

Facebook Čítajte viac Gratulujeme, vyhrali ste. Špekulanti vedia ľudí ošklbať aj cez e-mail a facebook

Ako pripomína Štěpán Štarha, povinnosť zálohovať dáta vyplýva z legislatívy v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa však nevzťahuje automaticky na každý podnik. Bezpečnostné incidenty ale väčšinou súvisia s porušením povinností z pohľadu ochrany osobných údajov, ktoré sa naopak týkajú oveľa väčšieho okruhu subjektov.

Aj preto odporúča každému podniku venovať dostatočnú pozornosť prijímaniu preventívnych opatrení ako z pohľadu kyberbezpečnosti, tak z pohľadu ochrany osobných údajov. Ako dodáva, tieto preventívne opatrenia sú v každom prípade efektívnejšie, a to nie len z finančného hľadiska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #útoky #NBÚ #dáta #kyberbezpečnosť