Vlani sa do zahraničných rúk dostali slovenské firmy s celkovým základným imaním vyše 80 mil. eur, pätinu získali podnikatelia z Cypru

Slovenské firmy s najväčším objemom základného imania vlani nadobudli Cyperčania, Česi a Íri. Ako ďalej vyplýva z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, celkovo bolo v minulom roku do zahraničných rúk predaných 2 569 slovenských spoločností s kumulatívnym základným imaním vo výške 81,4 mil. eur. Prvá desiatka krajín pritom pod seba získala podiely v hodnote 74,5 mil. eur.

14.04.2021 11:00
debata

„Až pätina celkového objemu imania predaných firiem v roku 2020 smerovala podnikateľom s cyperským pôvodom, dovedna 17,4 mil. eur. Vlani sa pritom oficiálne stali vlastníkmi necelých troch desiatok našich firiem, čím sa zaradili na 16. miesto v počte najčastejších cudzokrajných vlastníkov tunajších spoločností," uviedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. Druhé miesto obsadili českí podnikatelia, ktorí u nás v uplynulom roku kúpili 808 podnikov s podielom na majetku dovedna 12,4 mil. eur.

Trojicu štátov, ktoré vstúpili do tunajších firiem s najvyšším základným imaním, uzatvára Írsko. Tamojší biznismeni síce kúpili len tri slovenské firmy, no s imaním na úrovni 10 mil. eur. „Íri sa pritom v roku 2020 umiestnili v rebríčku top zahraničných vlastníkov na 32. mieste z celkového počtu 55,“ doplnila Štěpánová. Okrem Cyperčanov, Čechov a Írov získali v roku 2020 na Slovensku veľké podiely aj podnikatelia z Luxemburska, Nemecka i Poľska.

debata chyba
Viac na túto tému: #Cyprus #slovenské firmy