„Na Slovensku máme v súčasnosti iba približne 30 audítorov kybernetickej bezpečnosti, ktorí sú ako jediní oprávnení audit kybernetickej bezpečnosti vykonať. Vzhľadom na počet povinne auditovaných osôb, ktorých sú stovky až tisíce, a priemernú dĺžku trvania auditov, sa môže veľmi ľahko stať, že termín nestihnú všetci,“ podotkol odborník na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti TÜV SÜD Slovakia Igor Straka.
Audit vyžaduje zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý platí od apríla 2018. Vďaka zavedeniu povinností prijať bezpečnostné opatrenia existuje nižšia pravdepodobnosť, že hackeri obmedzia chod nemocníc v čase pandémie tak, že nebudú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť. Igor Straka upozornil na prípad, ktorý sa stal v septembri v Nemecku, kde po hackerskom útoku na nemocnicu v Düsseldorfe zbytočne zomrela pacientka.
TÜV SÜD je medzinárodným koncernom, ktorý poskytuje služby v oblasti testovania, inšpekcie a certifikácie pre strategické oblasti priemyslu. S viac ako 24-tisíc pracovníkmi poskytuje služby po celom svete. Na Slovensku má zastúpenie v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach.