„Je možné, že budeme svedkami masívnejšieho odlevu spoločností z ostrova, ako sme tomu boli doposiaľ,“ uviedla Petra Štěpánová, analytička poradenskej spoločnosti Bisnode A Bradstreet Company. Cyprus bol podľa spoločnosti kedysi najobľúbenejší daňový raj pre slovenské firmy, kde sa prílev spoločností počítal v desiatkach každý rok. Posledné obdobie však táto ostrovná krajina už nie je v hľadáčiku našich firiem zaujímavá tak, ako v minulosti.
Podľa dát Bisnode A Bradstreet Company v nej aktuálne sídli najmenej firiem od roku 2015. V roku 2020 bolo na Cypre registrovaných dovedna 944 slovenských spoločností. Pod tisíckou sa počet nachádzal naposledy v roku 2015, kedy ich bolo podľa dát firmy 917. Výraznejšie medziročné poklesy odchodu na Cyprus pritom začali od roku 2017, kedy bolo na ostrove registrovaných historicky najviac tunajších spoločností.
Napriek stratám sa Cyprus stále radí do trojice top daňovo zvýhodnených destinácií. Svojimi nízkymi daňami umožňoval skryť majetok vo fiktívnych firmách s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou. Zverejnením registra skutočných majiteľov podnikov však zrejme príde o ďalšie firmy – najmä tie, ktorých skutočným dôvodom bolo zakrytie pravého vlastníka. V praxi bude skutočný vlastník firiem v registri označený ako „ultimate beneficial owner“, v preklade „konečný skutočný vlastník“.