Ročné odmeny piatich členov predstavenstva SPP sa pohybovali v státisícoch eur

Ročné odmeny piatich členov predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa v ostatných šiestich rokoch pohybovali v státisícoch eur. Ako na sociálnej sieti informovala Transparency International Slovensko, najvyššie odmeny čerpalo päť členov predstavenstva v roku 2017 a to takmer 580 tisíc eur. Predseda predstavenstva SPP tak vtedy mesačne dostával v priemere takmer 12 tisíc eur, podpredseda 10,5 tisíca eur a traja členovia predstavenstva po vyše 8 tisíc eur mesačne.

11.03.2021 10:29
debata (4)

Predstavenstvo plynárov dostalo vlani celkové odmeny vo výške 455-tisíc eur. Ministerstvo hospodárstva v polovici roka najvyšší manažment plynární totiž kompletne odmenilo. V minulom roku podľa Transparency International Slovensko dostával predseda predstavenstva mesačnú odmenu v priemere 9,3 tisíca eur, podpredseda 8,2 tisíca eur a členovia predstavenstva 6,8 tisíca eur.

Údaje poskytlo Transparency International Slovensko samotné SPP. „Druhá najväčšia stopercentne štátna akciovka Slovenský plynárenský priemysel nám po rokoch súdenia sa sprístupnila odmeny jej manažérov v predstavenstve a dozornej rade," spresnila Transparency International Slovensko. Spoločnosť tak spravila po tom, ako v decembri v spore s plynármi dal finálne za pravdu práve Transparency International Slovensko Najvyšší súd, dodala.

Spoločnosť SPP doplnila aj pravidlá, podľa ktorých odmeny v orgánoch určuje. Odmeny sú trojzložkové. Výkonnostná časť, ktorá v sledovaných rokoch tvorila 20 až 40 percent z celkovej odmeny, je naviazaná na ekonomické výsledky. „Vyššie odmeny v roku 2017 tak ovplyvnil aj takmer pol miliardový zisk spoločnosti za predchádzajúci rok,“ konštatuje Transparency International Slovensko.

Plynári zverejnili aj odmeny dozornej rady. Tie sú nižšie ako pri členoch predstavenstva. Predseda v minulom roku dostával mesačnú odmenu vo výške 2 313 eur, členovia dozornej rady 1 542 eur.

SPP je najväčším dodávateľom energií na Slovensku. V oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na viac ako 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 pôsobí aj na trhu dodávky elektrickej energie. Zemný plyn alebo elektrickú energiu úspešne dodáva do viac ako 1,3 milióna odberných miest. SPP sa okrem dodávky energií venuje aj poskytovaniu energetických služieb, energetických smart riešení, rozvoju alternatívnych palív CNG, LNG a biometánu. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #SPP #odmeny #Transparency International Slovensko