Najväčší záujem na realitnom trhu je podľa analytika naďalej o staršie trojizbové byty

Ceny bytov idú hore aj v tomto roku. Priemerná cena za jeden meter štvorcový v krajských mestách už prekonala hranicu 2 000 eur a podľa údajov realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý na mesačnej báze tieto ceny mapuje, sa na konci januára vyšplhala až na 2 034 eur za meter štvorcový. Je to medziročné zvýšenie o 8,9 %.

02.03.2021 09:27
debata

„Najväčší záujem na realitnom trhu je naďalej o staršie trojizbové byty, čo sa odráža aj na samotných cenách,“ hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický. Vo všetkých krajských mestách stúpali, pričom najvyšší medziročný rast zaznamenali Banská Bystrica o 19,1 %, Bratislava o 10,7 % a Košice o 8,5 %. „Práve tento triumvirát miest vládne na Slovensku aj v aktuálnom cenovom rebríčku,“ konštatuje Kubrický.

Na kúpu trojizbového bytu o výmere 70 metrov štvorcových si tak v niektorých mestských častiach Bratislavy musí záujemca pripraviť aspoň 200-tisíc eur. V najlacnejšom krajskom meste, v Trenčíne, zaň zaplatíte polovicu, teda cenu garsónky v bratislavskej Petržalke.

Rast cien má podľa analytika niekoľko príčin. Ide hlavne o malú ponuku bytov, lacné bankové peniaze, možnosť dlžníkov odložiť si splácanie hypoték či investičné nákupy majetnejšej časti obyvateľstva. Vysoké ceny nehnuteľností vytláčajú z trhu záujemcov o vlastné bývanie. „Zvyšuje sa percento bežnej populácie, pre ktorú sa vlastná strecha nad hlavou stáva nedostupná,“ hovorí Kubrický.

Bytov je málo a prevyšovanie dopytu nad ponukou bude podľa analytika pretrvávať. „Ak si záujemca nájde pre seba za reálnu cenu nehnuteľnosť, ktorá mu vyhovuje a vie ju splácať, nemusí s kúpou váhať. Trhová hodnota bytov bude z dlhodobého hľadiska rásť, časť trhu však môže zasiahnuť aj cenová korekcia. Koronakríza totiž ešte stále nevytiahla všetky svoje tromfy,“ uzavrel Kubrický.

debata chyba
Viac na túto tému: #Reality #ceny bytov