Bratislavská burza vypustí z indexu SAX akcie VÚB banky

26.02.2021 18:01
VÚB
VÚB banka rozhodla o stiahnutí sa z bratislavskej burzy ešte koncom minulého roku. Autor:

Dôvodom revízie bázy slovenského akciového indexu SAX bolo ešte vlaňajšie rozhodnutie akcionárov VÚB banky stiahnuť jej akcie z obchodovania na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB).

Stiahnutie akcií VÚB banky z bratislavskej burzy prepisuje aj zloženie slovenského akciového indexu SAX. Burza totiž v piatok rozhodla o mimoriadnej revízii indexu, z ktorého vypadnú akcie spomínanej VÚB banky, a naopak pribudnú akcie firiem Vipo, Cemmac a Dolkam Šuja. Okrem nich v báze indexu SAX naďalej zostávajú akcie Biotiky, OTP Banky Slovensko, SES Tlmače, Tatra banky a firmy Tatry mountain resorts. Nová báza indexu vstupuje do platnosti 1. marca tohto roka.

Uvedené zmeny znamenajú aj zmeny váhy jednotlivých titulov v báze indexu SAX. Počet akcií Biotiky v báze sa znižuje z 381 169 na 370 040 kusov, naopak počet akcií spoločnosti Tatry mountain resorts sa zvyšuje z 362 461 na 392 331 kusov a Tatra banky z 591 na 671 kusov.

Bez zmeny zostáva zastúpenie akcií OTP Banky Slovensko v objeme 11 503 166 kusov akcií a strojárskej firmy SES Tlmače na úrovni 1 565 345 kusov. Z nových titulov bude v rámci slovenského akciového indexu SAX zaradených 64 808 akcií firmy Vipo, 78 535 akcií spoločnosti Cemmac a 28 253 akcií firmy Dolkam Šuja.

O stiahnutí akcií z bratislavskej burzy rozhodlo mimoriadne valné zhromaždenie VÚB banky ešte koncom minulého roka. Pridala sa tak k ďalším emitentom, ktorí sa v predchádzajúcich mesiacoch rozhodli svoje akcie z Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) stiahnuť. Za posledné dva roky to boli Prima banka, Slovnaft, či Union poisťovňa, najnovšie sa k nim pridáva aj spoločnosť Chemolak.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#VÚB banka #index SAX #bratislavská burza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku