V januári sa prepadol trh s novými autami o viac než polovicu

Viac ako polovičný pokles predaj osobných áut je výrazný, ešte väčší prepad však zaznamenali nákladné autá od 3,5 do 12 ton - predalo sa ich o 80 percent menej, než v januári 2020.

16.02.2021 19:23
predaj áut, nové autá, Foto:
V januári sa na Slovensku predalo len niečo vyše 3 300 nových osobných áut.

V januári medziročne poklesol počet registrovaných nových osobných vozidiel (kategória M1) o 50,62 %. V prvom mesiaci tohto roka ich bolo registrovaných 3325. Uviedol to Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR.

Pre zatvorenie prevádzok predaja vozidiel bol výrazný pokles predaja áut podľa ZAP aj predpokladaný. „Nákup vozidiel cez internet je možný len v obmedzenej miere a zväčša pre taký typ vozidla, ktorý kupujúci pozná a má s ním skúsenosť. Pri modeloch, s ktorými zákazník skúsenosť nemá a nemôže si ich vyskúšať, je predaj veľmi obmedzený,“ odôvodňuje zväz.

V rámci kategórie osobných áut M1 bolo v januári registrovaných najviac áut značiek Škoda, Volkswagen a Hyundai. Prvú päťku uzatvorili Toyota a Peugeot. Registrácia malých úžitkových automobilov (kategória N1) dosiahla v januári počet 379, čo je medziročne menej zhruba o 30 percent. V tejto kategórii bolo najviac registrovaných vozidiel značky Fiat, Peugeot a Citroën. V prvej pätici sa nachádzali aj Opel a Toyota.

V kategórii nákladných automobilov kategórie N2 zaznamenal ZAP vyše 80-percentný pokles registrácie, v januári bolo na Slovensku registrovaných päť kusov. Z kategórie N3 bolo v januári zaregistrovaných 191 vozidiel, čo znamenalo medziročný pokles o vyše deväť percent.

V kategórii autobusov M2 a M3 sa v januári zaregistrovalo 26 autobusov, čo je v porovnaní s januárom 2020 o 42,22 % m­enej.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Združenie automobilového priemyslu #ZAP SR #predaj nových áut #predaj áut