Británia chce zdaniť firmy, ktoré profitovali z pandémie koronavírusu

Veľká Británia plánuje zdaniť predajcov a technologické spoločnosti, ktorých zisky počas pandémie ochorenia COVID-19 výrazne vzrástli. S odvolaním sa na denník Sunday Times, ktorý má k dispozícii uniknuté e-maily, o tom informuje agentúra Reuters.

07.02.2021 15:23
debata (11)

Vláda pozvala firmy k diskusii o spôsobe, akým by mala fungovať nová daň z on-line predaja. Zároveň však pracuje aj na jednorazovej dani z nadmerných ziskov.

Podľa agentúry Reuters je nepravdepodobné, že minister financií Rishi Sunak oznámi novú daň pri predstavení rozpočtu 3. marca, kde sa zameria najmä na predĺženie pandemickej podpory pre firmy. Nová daň zrejme bude ohlásená až v druhej polovici roka.

Sunak je v súčasnosti pod tlakom Konzervatívnej strany, aby preukázal kontrolu nad výdavkami, keďže štátna zadlženosť v novom rozpočte smeruje k najvyšším hodnotám od druhej svetovej vojny. Minister prisľúbil, že verejné financie dostane pod kontrolu, keď sa hospodárstvo začne zotavovať. Januárové údaje ukázali, že štátne zadlženie od začiatku finančného roka (apríl 2020) dosiahlo rekordných 271 miliárd libier (309,58 miliar­dy eur).

Britské ministerstvo financií sa zatiaľ k nedeľnej správe Sunday Times nevyjadrilo.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #zdanenie