Koronakríza Googlu prospieva. Zisk jeho materskej filmy Alphabet vystrelil strmo nahor

03.02.2021 09:07
ALPHABET-GOOGLE/COOKIES
Alphabetu a Googlu vzrástli vo štvrtom kvartáli zisky prakticky vo všetkých odvetviach podnikania. Autor:

Výsledky Alphabetu prekonali odhady analytikov z Wall Street vďaka príjmom z digitálnej reklamy aj práci na diaľku počas pandémie ochorenia COVID-19.

Zisk Alphabetu sa za tri mesiace do konca decembra 2020 zvýšil na 15,23 miliardy dolárov (12,64 miliardy eur) z 10,67 miliardy v rovnakom období predchádzajúce­ho roka.

Tržby v uplynulom štvrťroku vzrástli o 23 % na 56,90 miliardy dolárov zo 46,08 miliardy dolárov rok predtým, zatiaľ čo analytici odhadovali, že dosiahnu 53,15 miliardy dolárov. Tržby Google z reklamy stúpli na 46,20 miliardy USD z predvlaňajších 37,93 miliardy USD. Tržby z ďalšieho podnikania sa zvýšili na 6,67 miliardy dolárov z 5,26 miliardy USD a príjmy z cloud computingu vzrástli na 3,83 miliardy USD z 2,61 miliardy dolárov.

Google patrí medzi technologické giganty, ktoré profitujú z toho, že ľudia musia počas pandémie pracovať, študovať aj nakupovať z domu a spoliehať sa na internet a dátové centrá. Pandémia tak urýchlila trvalý posun firiem, obchodov a ľudí do on-line priestoru, z čoho ťaží najmä cloud computing.

Dominancia Google v on-line reklame však pritiahla pozornosť regulačných úradov v Európe aj USA a internetový gigant čelí obvineniam zo zneužitia svojej pozície. Napriek tomu sa očakáva, že aj v tomto roku budú ďalej stúpať.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronakríza #Google #Alphabet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku