Ďalší odklad. Vláda firmám posúva odvody aj za január

Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za január z februára na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

27.01.2021 09:14 , aktualizované: 17:31
debata

Posun splatnosti z februára na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho takzvanú rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za január na poistnom o 21,6 milióna eur menej.

Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), ktorý schválenie odkladu komentoval na sociálnej sieti a neskôr na tlačovej konferencii po rokovaní vlády, vďaka tomu zamestnávateľom ostane viac peňazí, aby mohli prekonať krízu. Peniaze tak podľa jeho slov môžu použiť tam, kde to najviac potrebujú a zachovajú pracovné miesta.

Dobrou správou je podľa Krajniaka aj to, že polovica z tých, čo vlani požiadali o odklad, ich dokázalo nakoniec splatiť. „Považujeme to za pomoc najmä pre tých, ktorí žiadajú aj o dotácie zo štátnej schémy. Nemusia tak žiadať o splátkové kalendáre na dlh pri odvodoch, ale stačí si odložil ich platenie,“ dodal minister práce.

ODLOŽILI SME SOCIÁLNE ODVODY Na vláde sme dnes prijali ďalšiu pomoc pre zamestnávateľov a živnostníkov. Korona stále...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Streda 27. januára 2021

Vláda už v decembri minulého roka rozhodla o tom, že pre zamestnávateľov a SZČO s poklesom obratu najmenej o 40 percent posunie splatnosť sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl vlaňajška z 31. decembra na 30. jún tohto roka. Do konca júna tohto roka sa časti podnikateľov takisto odložila splatnosť poistného na sociálne poistenie za december 2020.

Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti. Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného.

Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Odklad platieb sociálnych odvodov podľa hotelierov nestačí

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska nepovažuje vládou schválený odklad platieb sociálneho poistenia pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnávateľa za dostatočné riešenie, ktoré má zmierniť negatívne dopady spôsobené pandémiou COVID-19. Riešením v aktuálnej situácii je podľa hotelierov úplné odpustenie sociálnych odvodov za mesiac január.

„Opatrenia prijaté vládou v súvislosti s druhou vlnou pandémie majú rovnako negatívne dopady ako opatrenia prijaté počas prvej vlny. Na rozdiel od iných odvetví, v hoteloch a reštauráciách spôsobujú prijaté opatrenia výrazne vyšší prepad tržieb, ktorý už však trvá dlhšie v porovnaní s prvou vlnou pandémie,“ uvádza v stanovisku generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Výrazné zlepšenie situácie hotely a reštaurácie neočakávajú ani v najbližších týždňoch. Vládou schválený lockdown v praxi znamená, že podnikatelia v ubytovaní či stravovaní nemôžu poskytovať svoje služby a riadne podnikať. „Je zrejmé a preukázateľné, že v takejto situácií nie je možné žiadať od podnikateľov v hotelierstve a gastronómii, aby si v celom rozsahu a s odkladom splnili svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni,“ píše sa v stanovisku.

Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za január z februára na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Posun splatnosti z februára na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za január na poistnom o 21,6 milióna eur menej.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #firmy #odvody #sociálne odvody #Milan Krajniak