Na Slovensku vznikne agentúra Slovakia Travel. Bude oživovať cestovný ruch

Na Slovensku by mala vzniknúť agentúra Slovakia Travel na podporu oživenia cestovného ruchu po pandémii ochorenia COVID-19. Plánuje to Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. O tom, či vznikne, by mala finálne rozhodnúť koaličná rada.

16.01.2021 10:19
debata (19)

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), by sa tak malo stať v pondelok. „Od agentúry si sľubujeme oživenie cestovného ruchu po pandémii ochorenia COVID-19, konkurencieschop­nosť na zdrojových trhoch, ktorými sú pre nás susedné krajiny, zvýšenie podielu na HDP národného hospodárstva, podporu regiónov a odstraňovanie regionálnych disparít či podporu rozvoja turistickej infraštruktúry,“ priblížil hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

Projekt a návrh na vznik organizácie počíta so zriadením samostatnej príspevkovej organizácie po vzore väčšiny funkčných organizácií tohto typu na porovnateľných trhoch, napríklad v Českej republike. Jej pôsobnosť bude priamo naviazaná na už existujúce regionálne štruktúry, ktorými sú OOCR a KOCR (oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu).

Cieľom je pracovať s exaktnými analytickými dátami z regiónov, analyzovať ich a prinášať konkrétne riešenia pre skvalitnenie cestovného ruchu na Slovensku, a to aj s prínosmi pre národné hospodárstvo. „Sme jediná krajina, ktorá má regionálne štruktúry, ale nemáme nad nimi strešnú organizáciu. Založením Slovakia Travel vytvoríme uzatvorený celok,“ podotkol hovorca MDV.

Zároveň zdôraznil, že vznik Slovakia Travel je v zmysle zákona podmienený súhlasom Ministerstva financií (MF) SR. Tento finálny akt ešte nenastal a je nutnou podmienkou vzniku spoločnosti. Doležal prednedávnom oznámil, že na koaličnej rade už partneri vyjadrili predbežný súhlas so zriadením tejto agentúry. Má teda za to, že politická zhoda na tomto kroku je.

„Keď nevznikne Slovakia Travel a nepomôžeme cestovnému ruchu v roku 2021, tak už nemusíme pomáhať vôbec,“ upozornil vo štvrtok na sociálnej sieti. Je totiž podľa neho dôležité, aby agentúra vznikla práve v tomto roku, keď sa očakáva oživenie. Avizoval, že finálne rozhodnutie má padnúť v pondelok na koaličnej rade.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Turistika #cestovný ruch #dovolenky #pandémia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy