Dôvera v ekonomiku eurozóny v decembri vzrástla

Dôvera v ekonomiku eurozóny vzrástla viac, než očakávali analytici. Svoj podiel má na tom aj optimizmus, súvisiaci s očkovaním proti koronavírusu.

07.01.2021 12:48
Kia - výroba motorov Žilina Foto:
Optimizmus vyvoláva najmä začiatok očkovania proti koronavírusu.

Podľa prieskumu Európskej komisie sa kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja v regióne, indikátor ekonomického sentimentu (IES), v decembri zvýšil na 90,4 bodu z 87,7 bodu v novembri.

Hodnota indexu mierne prekonala odhady analytikov, ktorí očakávali jej nárast na 90 bodov, ale zároveň zostala hlboko pod úrovňou pred pandémiou. Pod lepší výsledok sa podpísali nárast čiastkového indexu dôvery v priemysle na –7,2 z –10,1 bodu, a tiež dôvery spotrebiteľov na –13,9 z –17,6 bodu. Mierne stúpla aj dôvera v stavebníctve.

Indikátor dôvery v sektore služieb eurozóny v decembri 2020 však klesol o 0,3 bodu na –17,4 bodu, čo je výrazne pod odhadom trhu na úrovni –15 bodov. Európska centrálna banka (ECB) v separátnej správe uviedla, že ekonomické indikátory z eurozóny poukazujú na hospodársky pokles v poslednom štvrťroku 2020.

Kľúčové ukazovatele a najnovší prieskum spoločnosti Markit o znížení aktivity v súkromnom sektore eurozóny zodpovedajú poklesu hrubého domáceho produktu euroregiónu v poslednom štvrťroku 2020, skonštatovala ECB.

Očkovanie síce vyvoláva nádej na rýchle zotavenia regiónu, ale podľa banky „potrvá určitý čas, kým bude dosiahnutá rozsiahla imunita a kým sa ekonomika vráti do normálu“.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #indikátor ekonomického sentimentu #indikátor dôvery #Európska komisia