Trumpove príkazy nasledujú po predchádzajúcich dvoch, ktoré 74-ročný rodák z New Yorku podpísal vlani v auguste, a týkali sa zákazu populárnej videoaplikácie TikTok a aplikácie na odosielanie správ WeChat. Zatiaľ nie je známe, či ich v Spojených štátoch opätovne povolia. S týmto problémom sa pravdepodobne bude musieť vyrovnať Bidenova administratíva. Najnovšie nariadenie predstavuje posledný pokus Trumpovej vlády o utlmenie čoraz silnejšej čínskej ekonomiky.
Politickí analytici však očakávajú, že Biden sa pokúsi obnoviť spoluprácu s Pekingom vo viacerých otázkach, ako sú napríklad zmeny klímy a pandémia koronavírusu. Očakáva sa však aj niekoľko veľkých zmien v oblasti obchodu či ľudských práv. Číňania sa proti postupom Trumpa ostro ohradili a uviedli, že Peking prijme bližšie nešpecifikované „nevyhnutné opatrenia“ na ochranu čínskych spoločností.
„Toto je ďalší príklad šikany, svojvoľného a hegemonického správania Spojených štátov, ktoré príliš zovšeobecňujú koncepciu národnej bezpečnosti a zneužívajú svoju národnú moc na neprimerané potlačenie zahraničných spoločností. Ako keď gangster, ktorý svojvoľne kradne, následne volá po ochrane pred lúpežou,“ uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.