Tesla má za sebou dobrý rok aj napriek tomu, že stanovené ciele nesplnila

03.01.2021 12:07
Tesla 3 - 2021
Tesle sa len tesne nepodarilo v uplynulom roku prekročiť hranicu pol milióna predaných áut. Autor:

Automobilka Tesla zverejnilaa, že za rok 2020 dodala celkovo 499 550 áut, čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje rast o 36 %.

Firma s predajom na úrovni 499 550 áut prekonala odhady analytikov, ktorí počítali s predajom približne 481 200 áut, tesne sa jej nepodarilo však splniť vlastný ambiciózny cieľ, ktorým bolo dodanie 500 000 vozidiel.

Šéf Tesly Elon Musk oznámil cieľ dodať zákazníkom v roku 2020 pol milióna áut pred nástupom pandémie nového koronavírusu a tento cieľ firma nezmenila ani po tom, ako Tesla musela po zavedení karanténnych opatrení na niekoľko týždňov zatvoriť závod v Kalifornii.

Napriek nesplneniu stanoveného cieľa Musk na Twitteri oznámil, že je hrdý na zamestnancov Tesly za to, čo spoločnosť dosiahla. „Na začiatku fungovania Tesly som si myslel, že je tu tak 10-percentná šanca (optimisticky), že vôbec prežijeme,“ uviedol Musk.

Ako mimoriadne úspešný označili rok 2020 pre Teslu aj viacerí investori, keďže automobilka sa dokázala vyhnúť problémom, ktoré v dôsledku pandémie postihli iných výrobcov. Akcie Tesly vyskočili v minulom roku o viac než 700 % a spoločnosť zaznamenala päť ziskových kvartálov po sebe, čo prispelo v závere roka k jej zaradeniu do prestížneho akciového indexu S&P 500.

Rekord zaznamenala aj v poslednom kvartáli roka, keď dodala 180 570 vozidiel. Vysoko tak prekonala odhady analytikov, ktorí počítali s dodávkou 163 628 áut.

Výrazne sa na úspešnom roku Tesly podieľal závod v Šanghaji, jediný závod americkej automobilky mimo územia USA. Závod vyrába sedan Model 3 a nedávno začal s výrobou športovo-úžitkového vozidla Model Y.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tesla #predaj elektromobilov #elektromobily
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku