Pandémia šliapla na výrobu automobilov. Kia už porovnala tento rok s vlaňajškom

Žilinská Kia Motors Slovakia vyrobila v tomto roku podľa predbežných výsledkov o približne 20 percent automobilov menej ako v roku 2019. Uplynulý rok hodnotí automobilka ako veľmi náročný.

30.12.2020 20:00
Kia - výroba motorov Žilina Foto:
Kia - výroba motorov Žilina
debata (1)

„Hoci sme začali na úspešnej vlne z predchádzajúceho rekordného roka, keď sme vyrobili 344-tisíc vozidiel, od marca naše plnenie plánov negatívne ovplyvnil nový koronavírus a nastolil nám viaceré prekážky a výzvy,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca fabriky Ján Žgravčák. Napriek tomu sa však automobilke podarilo udržať zamestnanosť v roku 2020 na porovnateľnej úrovni ako v roku 2019.

Spoločnosť pritom predpokladá, že situácia sa neupokojí ani v budúcom roku. „Aj keď je veľmi ťažké predikovať ako koronakríza, Brexit a ďalšie skutočnosti ovplyvnia predaj automobilov Európe a v Rusku,“ doplnil Žgravčák. Fabrika v súvislosti s končiacim rokom a dopadom pandémie ocenila snahy vlády zlepšiť podnikateľské prostredie a tiež znížiť ceny energií.

Dúfa, že rok 2021 ponúkne opäť možnosti na komunikovanie požiadaviek priemyslu priamo s vládou a jednotlivými ministerstvami s cieľom zlepšovať konkurencieschop­nosť slovenského priemyslu v európskom meradle. Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe.

V súčasnosti na Slovensku zamestnáva viac ako 3 700 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 opustilo výrobné brány závodu už viac ako 3,8 milióna vozidiel a 5,6 milióna motorov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #automobilka #Kia Motors Slovakia #výroba automobilov