Návrat na vrchol? Bitcoin pokračuje v raste a prelamovaní rekordov

Bitcoin pokračuje v raste a prelamovaní rekordov. Jeho cena v stredu opäť prekročila hranicu 28-tisíc amerických dolárov (22.840,36 eura) a dostala sa až na nový rekord. Od začiatku decembra sa bitcoin zhodnotil o 47 percent a zrejme zaznamená najprudšie mesačné posilnenie od mája 2019.

30.12.2020 12:32
Bitcoin, pr clanok, reklama, nepouzivat Foto:
debata (1)

Cena najstaršej a najznámejšej kryptomeny sa v stredu v ázijskom obchodovaní zvýšila o 6,2 percenta a dostala sa až na 28 572,10 dolárov. Tento rok sa cena bitcoinu takmer zoštvornásobila. Na začiatku roka sa bitcoin predával približne po 8000 dolárov, potom počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu padol pod 4000 dolárov.

Potom sa začalo pomalé posilňovanie, ktoré sa na jeseň prudko zrýchlilo. Širší index sledujúci najväčšie digitálne meny Bloomberg Galaxy Crypto Index si od začiatku roka polepšil približne o 270 percent, keďže výrazne vzrástli aj ďalšie kryptomeny, ako napríklad ethereum. Bitcoin je trhovým podielom takmer 70 percent s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou.

Za jeho posilňovaním v tomto roku je viacero faktorov. Za najdôležitejší sa považuje zvýšenie jeho akceptácie medzi investormi. K tomu veľkou mierou prispela platobná služba PayPal, ktorá chce svojim používateľom umožniť platby digitálnymi menami.

Ďalším faktorom je nárast dopytu zo strany inštitucionálnych investorov, ktorí nakupujú bitcoin ako zábezpeku proti inflácii podobne ako zlato. Dôvodom sú bezprecedentné fiškálne a monetárne stimuly na podporu ekonomík počas pandémie nového koronavírusu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bitcoin #kryptomena #kryptomeny