Predstavitelia EÚ už podpísali obchodnú dohodu s Britániou. Na rade je Londýn

Vrcholní predstavitelia Európskej únie (EÚ) formálne podpísali pobrexitovú obchodnú dohodu s Veľkou Britániou. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel tak urobili počas krátkeho podpisového ceremoniálu v stredu ráno v Bruseli.

30.12.2020 10:18 , aktualizované: 17:15
APTOPIX Britain Brexit Foto: ,
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
debata (2)

Dokumenty následne naložia do lietadla Britského kráľovského letectva, ktoré ich odnesie do Londýna, kde ich podpíše aj britský premiér Boris Johnson. Neskôr zasadne britský parlament, ktorý by mal dohodu prerokovať a podľa očakávania aj schváliť. Dohodu, ktorej dosiahnutie oznámili na Štedrý deň, musí schváliť aj Európsky parlament, čo by sa podľa očakávaní malo stať vo februári.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého zámerom bolo uzavretie obchodnej dohody s cieľom zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra. Viac ako tisícstranová dohoda zabezpečí, aby Británia a EÚ mohli obchodovať bez ciel a kvót.

Podniky aj jednotlivci sa však stále musia pripraviť na nepríjemnosti a nové výdavky spojené s brexitom, či už sú to platné pasy alebo nové colné vyhlásenia, ktoré musia vyplniť firmy.

Britskí poslanci schválili pobrexitovú dohodu

Dolná komora britského parlamentu v stredu výraznou väčšinou schválila obchodnú dohodu s EÚ, čím otvorila cestu pre usporiadané oddelenie sa Británie od bloku. Dohodu, ktorú britská vláda a EÚ uzavreli minulý týždeň, zákonodarcovia odobrili pomerom hlasov 521 : 73. Schváliť ju ešte musí Snemovňa lordov, pričom sa predpokladá, že o nej bude hlasovať ešte v priebehu stredy. Nasledovať bude podpis britskej kráľovnej.

Britský premiér Boris Johnson pri otvorení debaty povedal, že jadrom návrhu rafitikačného zákona o budúcich vzťahoch s EÚ je jedna z najväčších dohôd o voľnom obchode na svete. Podnikom v Británii podľa neho umožní obchodovanie s Úniou ešte zintenzívniť.

Johnson tiež uviedol, že Británia sa touto dohodou premení z „vlažného, niekedy obštruktívneho člena EÚ“ na „priateľského suseda, najlepšieho priateľa a spojenca, akého EÚ môže mať“. A znova zdôraznil, že jeho krajina bude mať zvrchovanú kontrolu nad svojimi zákonmi, informovala agentúra AP.

1250 strán

Vyjednávači oboch strán oznámili 24. decembra dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach. Ak ju schváli britský parlament, platiť bude – zatiaľ predbežne – od 1. januára. Potrebný je tiež súhlas Európskeho parlamentu, ktorý na prijatie dokumentu do konca roka už nemal dostatok času.

Rozpravu o dohode začne o niekoľko týždňov – v januári – a hlasovanie sa očakáva vo februári alebo v marci. Dohoda o obchode a spolupráci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktorá má takmer 1250 strán, upravuje ich hospodárske vzťahy od 1. januára.

Jej uzavretie umožnilo, aby obchod medzi oboma stranami pokračoval bez ciel a s čo možno najmenšími bariérami aj po prelome roka, keď Británia opustí jednotný trh Európskej únie. Dokument upravuje aj ďalšie témy – napríklad rybolov či spoluprácu v oblasti energetiky, dopravy, justície a polície.

Zásielky po brexite musia mať vyriešené colné formality

Od 1. januára 2021 nastane pre podávateľov zásielok do Veľkej Británie prostredníctvom Slovenskej pošty zmena, keďže Veľká Británia už bude mať postavenie tzv. tretej krajiny. Pre klientov to znamená, že pri dovoze a vývoze musia byť zabezpečené colné formality. Uviedla to Jana Lukáčová, vedúca odboru komunikácie a marketingu Slovenskej pošty.

Upozornila, že ak zásielka zo Slovenska bude vo Veľkej Británii doručovaná v januári 2021, teda podaná 30. alebo 31. decembra 2020, je potrebné, aby k zásielkam s obsahom tovaru vyvážaného do Veľkej Británie bolo priložené vyplnené tlačivo CN22 alebo CN23, a to na plynulé colné prerokovanie, ktoré sa začne uplatňovať od 1. januára 2021.

Zdôraznila, že odosielateľ zásielky s obsahom tovaru vyvážaného do Veľkej Británie je povinný od 1. januára 2021 vyplniť colné vyhlásenie, ku všetkým zásielkam s obsahom tovaru musí byť priložené tlačivo CN22 alebo CN23 a údaje z tlačiva musia byť zároveň zaslané poštovej správe Veľkej Británie vo forme elektronických údajov.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
pošta, zásielka, listy, obálky Ilustračné foto.

Elektronické údaje sa musia poskytnúť ku všetkým zásielkam v súlade s medzinárodnými predpismi Svetovej poštovej únie. Nedodržanie týchto pravidiel môže viesť k zdržaniu, dodatočným poplatkom alebo vráteniu zásielok zo strany colných orgánov Veľkej Británie. Slovenská pošta podľa Lukáčovej odporúča klientom využívať aplikáciu elektronický podací hárok (ePodací hárok), ktorú možno nájsť na webovej stránke pošty.

Výhodou ePodacieho hárku je nižšie poštovné a aj urýchlenie colného konania v krajine určenia. Napriek tomu, že Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska od 1. januára 2021 stratí všetky práva a záväzky členského štátu EÚ, na základe návrhu prijatej dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou z 24. decembra 2020 sa podľa Lukáčovej nebude vyrubovať clo na tovar pôvodom zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska dovážaný do Slovenskej republiky.

Na tovar však bude treba podať dovozné colné vyhlásenie a bude sa naň vzťahovať vyrubenie DPH. Dodala, že zmeny nastávajú aj v zaradení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska do iného tarifného pásma pre zásielky podané ako EMS (Expres Mail Service – expresná pošta) a ako obchodný balík (EPG). Pri listových zásielkach a balíkoch zostáva tarifné zaradenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska bezo zmeny.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #obchodná dohoda #Brexit