Máme posledný pokus o pobrexitovú dohodu s Britániou, tvrdí vyjednávač EÚ

18.12.2020 14:59
APTOPIX Britain Brexit
Britský premiér Boris Johnson a šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Autor: ,

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v piatok vyhlásil, že EÚ a Spojené kráľovstvo začínajú „posledný pokus“ o dosiahnutie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. Podľa neho zostáva na rozhovory už len niekoľko hodín. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Barnier poslancom Európskeho parlamentu (EP) povedal, že nemôže predvídať výsledky tejto „cieľovej rovinky" dlhých rokovaní, preto je potrebné byť pripravený na každú možnosť. Podľa jeho „veľmi vážna“, keďže sú v stávke pracovné miesta státisícov ľudí. Najvýraznejšou z prekážok, ktoré zostáva vyriešiť, aby sa zabránilo chaotickej a nákladnej zmene v obchodovaní od Nového roka, sú práva rybolovu európskych lodí v britských vodách.

Europarlament stanovil nedeľňajšiu polnoc ako konečný termín pre rozhovory, aby sa jeho poslanci ešte stihli mimoriadne zísť a schváliť prípadnú dohodu do konca roka, keď sa skončí tzv. prechodné obdobie po vystúpení Británie z EÚ. „Je to moment pravdy,“ povedal v piatok Barnier. „Zostáva nám veľmi málo času – len niekoľko hodín, aby sme dokončili tieto rokovania (…), ak chcete, aby táto dohoda vstúpila do platnosti 1. januára,“ vyhlásil vyjednávač Únie, ktorý hneď po stretnutí s poslancami EP odišiel na rozhovory s britským partnerom Davidom Frostom.

Britský premiér Boris Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok večer spolu telefonovali, patovú situáciu na obchodných rokovaniach sa im však vyriešiť nepodarilo. Británia vystúpila z EÚ 31. januára tohto roka a od 1. januára 2021 už nebude patriť do spoločného trhu Únie. V prípade nedohodnutia nových podmienok bude následne obchod medzi Britániou a EÚ prebiehať podľa základných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), pričom bude vystavený novým clám a ďalším prekážkam zavedeným oboma stranami.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku