Zákaz predaja nepotravinárskeho sortimentu? Obchodníci to odmietajú

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) vyjadruje znepokojenie nad informáciou, že sa uvažuje o vydaní právneho predpisu, ktorým sa na stanovený čas zakáže predajcom potravín a drogérie predávať iný nepotravinársky sortiment. Opatrenie vníma aliancia ako kontraproduktívne, nevhodné a rizikové pre všetky zúčastnené strany, teda štát, obchod, ale hlavne zákazníkov.

, 11.12.2020 13:59, aktualizované: 19:01
debata (32)

„Nenúťme zákazníka, aby riskoval a aby si základný tovar nakupoval na rôznych miestach, vo viacerých obchodoch. Zakázať nákup základných tovarov na jednom mieste v čase covid 19 je riskantná hra so zdravím zákazníkov. Ak je šanca, aby nakúpili na jednom mieste potraviny a základné nepotravinové tovary, neberme im ju. Návštevami rôznych miest sa môžu iba vystaviť väčšiemu riziku nákazy. A to je presný opak toho, čo sa snažia štátne autority dosiahnuť novými opatreniami zameranými na znižovanie mobility“, hovorí Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Vláda chystá zákaz predaja nepotravinárskeho tovaru v reťazcoch cez lockdownu

Vláda bude v najbližších dňoch pracovať na legislatívnom ukotvení zákazu predaja nepotravinového tovaru – okrem drogérie a nevyhnutného tovaru dennej spotreby, v obchodných reťazcoch počas lockdownu. V piatok to na tlačovom brífingu po rokovaní Pandemickej komisie vlády povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Na rokovaní sme sa rozprávali o predaji nepotravinového tovaru v obchodoch. Uznali sme, že je to nespravodlivé voči ostatným obchodníkom, ktorí predávajú mimo potravín ten istý tovar, že musia byť zatvorení. Bude sa teda pracovať na legislatívnom ukotvení, aby sa v obchodných reťazcoch nemohol predávať iný sortiment, ktorý nebude odporúčaný. Pripomínam však, že počas lockdownu majú ľudia chodiť len do najbližších potravín alebo reťazcov," povedal Marek Krajčí.

Vzniknutá situácia obchodníkov mrzí a všetci si želajú, čo najskorší návrat do normálu. Je nespochybniteľným faktom, že zvýšenej mobilite zákazníkov sa dá predísť, ak im zachováme možnosť kúpiť si v predajni potravín aj iný sortiment dennej potreby. Nijako sa tým nezvyšujú ani zdravotné riziká. Zákazníci sa kvôli kúpe potravín v predajni už aj tak nachádzajú a ich množstvo je v dôsledku opatrení regulované. Predajcovia potravín navyše doteraz preukázali, že priestory predajní sú bezpečným miestom, kde doposiaľ nedošlo preukázateľným spôsobom ani raz k šíreniu nákazy koronavírusu, už aj vzhľadom na množstvo prijatých opatrení, a to aj nad rámec povinných.

Ak svoj nákup nebudú môcť zákazníci realizovať v kamenných predajniach, obrátia sa na eshopy alebo skúsia nákup v zahraničí. To bude viesť k ich zvýšenej mobilite a vystaveniu vyššieho zdravotného rizika, ako keby si tovar kúpili zároveň pri kúpe potravín. Budú musieť navštíviť výdajné miesto alebo aj viacero výdajných miest, resp. prísť do kontaktu s inými, potenciálne rizikovými ľuďmi pri doručení objednaného tovaru. Navyše, tí zákazníci, ktorí nie sú zvyknutí alebo nemajú technickú možnosť nakupovať v eshope, môžu stratiť možnosť zabezpečiť si tovar dennej potreby na jednom mieste pri nákupe potravín a drogérie (ako napr. batérie do diaľkového ovládača a pod.). Škodu však utrpí aj štát, pretože eshopy sú v mnohých prípadoch registrované v zahraničí, a teda na rozdiel od bežných predajcov, dane a odvody platia v krajine svojej registrácie mimo Slovenska. Ak by teda chcel štát uplatniť rovnaké podmienky na všetkých obchodníkov a zároveň chrániť sám seba, musel by zakázať zároveň aj predaj spotrebného tovaru cez eshopy, čo nie je v súčasných podmienkach možné. Preto diskusiu o obmedzení predaja istého tovaru dennej potreby v kamenných predajniach považujeme za kontraproduktívnu, nevhodnú a rizikovú pre všetky zúčastnené strany, teda štát, obchod, ale hlavne zákazníkov.

SAMO si je plne vedomá vážnosti súčasnej pandemickej situácie na Slovensku. Preto podporujeme, aby štát dostatočne rýchlo a v potrebnej miere vyčlenil kompenzácie pre obchodníkov, ale aj iné prevádzky, ako sú reštaurácie či kaviarne, ktoré nemôžu realizovať svoje predaje a týmto sanoval straty tržieb. V opačnom prípade k nim pribudne ďalšia početná skupina obchodníkov požadujúca kompenzácie, čo znamená zvýšené náklady štátu. Ale súčasne aj menej možností pre spotrebiteľa a väčšie ohrozenie verejného zdravia.

© Autorské práva vyhradené

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Mikas #SAMO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy