Pandémia nakopla e-shopy. Prieskum ukázal, aké majú tržby a čo bude na Vianoce

08.12.2020 09:41
Visa / bankomatová karta / karta /
Autor: ,

Pandémia Covid-19 mala na slovenské e-shopy pozitívny vplyv. Šesť z desiatich online obchodov zaznamenalo za toto obdobie nárast tržieb. Tretina dokonca viac ako o 30 percent. Vyplýva to z prieskumu E-shop Barometer, ktorý zrealizovala spoločnosť KPMG v spolupráci s firmou ui42.

Medziročný nárast obratu očakáva v aktuálnom predvianočnom období 60 percent slovenských e-shopov. Osem z desiatich online obchodov zároveň predpokladá, že priemerná výška nákupu v ich e-shope sa pred Vianocami zvýši. Viac ako polovica odhaduje, že tento nárast bude do 20 percent. Ani prosperujúcim e-shopom sa však nevyhli ťažkosti.

Podľa prieskumu bojovali najmä s výpadkom dodávateľov a problémami s logistikou. Viac ako polovica slovenských e-shopov zaradila v reakcii na pandémiu do svojho portfólia nové produkty a služby. Tretina opýtaných nerobila žiadne špeciálne opatrenia a pätina spustila výpredaje a zľavy.

Za svoju najväčšiu konkurenčnú výhodu považujú slovenskí online obchodníci špecializáciu e-shopu na konkrétny typ produktov alebo služieb.

V tomto duchu sa vyjadrilo 46 percent respondentov. Väčšina online obchodov zároveň v prieskume potvrdila ambíciu rozširovať svoje podnikanie do zahraničia, 43 percent slovenských e-shopov má v pláne expandovať a ďalšia pätina o tejto možnosti aktuálne uvažuje.

Prieskum E-shop Barometer 2020 uskutočnila spoločnosť KPMG na Slovensku v spolupráci s firmou ui42 formou online dotazníka na vzorke 74 respondentov. Zber dát prebiehal v novembri tohto roku. KPMG je globálna sieť poskytujúca služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Aktívna je v 147 krajinách.

KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 12 partnerov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vianoce #tržby #oblečenie #obchody #eshop
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku