Vláda pomôže predajcom vozidiel. Pandémia im zaplnila sklady

Pomôcť predajcom vozidiel pri predaji tých nových áut, ktoré pre pandémiu dostali oneskorene a ktoré následne nemohli predať pre obmedzenie pohybu občanov počas druhej vlny pandémie, má vládou schválený návrh zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke.

02.12.2020 10:41
renault, showroom, predajňa Foto:
debata

Cieľom rezortu dopravy a výstavby, ktorý návrh vypracoval, je umožniť, aby maximálny počet povolení vozidiel ukončenej série pre vozidlá kategórie M1 a kategórie N1 triedy I, ktoré plnia emisné limity Euro 6dTEMP- EVAP-ISC a Euro 6d-ISC označené písmenami DG a AM, mohol byť dvojnásobný.

Podľa ministerstva dopravy po 31. decembri 2020 sa stanú spomínané vozidlá vozidlami ukončenej série, ktoré je možné prihlásiť do evidencie vozidiel len na základe povolenia pre skladové zásoby, tzv. povolenie dopredaja vozidiel, ktoré je limitované počtom vozidiel. Prvá vlna pandémie však spôsobila, že nové vozidlá boli predajcom dodané s oneskorím, zväčša až po letných prázdninách.

Vtedy ale na Slovensku začala druhá vlna pandémie, počas ktorej boli vládou prijímané opatrenia na obmedzenie mobility občanov. „Tieto opatrenia spôsobili, že došlo k poklesom predaja nových vozidiel. Preto predajcom nových vozidiel zostane k 31. decembru 2020 na skladoch väčšie množstvo vozidiel, ktorých počet prekročí limit vozidiel, ktoré môžu byť povolené pre skladové zásoby,“ vysvetľuje rezort.

Vládou odobrený materiál má byť schválený v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní, aby sa čím skôr predišlo podľa ministerstva dopravy negatívnym následkom na predajcov vozidiel. Zákon by mal byť účinný od 31. decembra 2021 vzhľadom na dátum ukončenia prvej evidencie dotknutých vozidiel vyplývajúci z príslušného nariadenia Európskej únie ešte z roku 2017.

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #predaj vozidiel #sklad #pandémia #nové vozidlo