Zlá správa pre európske banky: Ich zisky sa na úroveň pred pandémiou vrátia až v roku 2022

25.11.2020 13:51

Zisky európskych finančných ústavov sa podľa Európskej centrálnej banky (ECB) na úroveň pred pandémiou koronavírusu nevrátia skôr ako v roku 2022. Očakávania trhu naznačujú, že rentabilita vlastného kapitálu bánk eurozóny bude za tento rok na úrovni 1,7 percenta, v budúcom roku sa zlepší na 3,1 percenta a v roku 2022 stúpne na 5 percent. V júni 2019 podľa údajov ECB bola rentabilita vlastného kapitálu bánk eurozóny na úrovni 6 percent. Informuje o tom portál cnbc.com.

Avšak „vzhľadom na najnovší opätovný rast počtu infekcií a nové opatrenia na ich zastavenie je pravdepodobné, že sa prognóza ziskovosti bude revidovať smerom nadol, keďže je tiež neisté, kedy bude pre veľkú časť populácie k dispozícii vakcína,“ uviedla ECB v správe, ktorú zverejnila v stredu. „Pretrvávajúca slabá ziskovosť by mohla v najbližších mesiacoch brzdiť schopnosť bánk podporovať požičiavanie reálnej ekonomike,“ konštatovala ECB

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#banky #európske banky #zisky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku