Opäť štartuje anketa Byrokratický nezmysel roka. Čo vyhralo vlani?

Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) vyhlásilo už deviaty ročník ankety Byrokratický nezmysel roka. Cieľom tejto anticeny je identifikovať nezmyselné byrokratické povinnosti, ktoré zbytočne zaťažujú podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných. Svojich favoritov môžu podnikatelia nominovať na internetovej stránke www.byrokratickynezmysel.sk do 22. novembra. Informoval o tom Ľuboš Kolesár zo ZMPS.

11.11.2020 11:04
práca, kancelária, papiere, rúško Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Byrokratickým nezmyslom roka sa v minulosti stali predpisy, ktoré boli nelogické, nesplniteľné alebo spôsobovali nadmernú administratívnu záťaž. „Z finalistov v uplynulých ročníkoch je z našej legislatívy odstránených viac ako tretina. Firmy už napríklad nemusia bankám hlásiť, či majú povinnosť mať závierku overenú audítorom ani hlásiť daňovému úradu, že si založili podnikateľský účet,“ uviedol Kolesár

Dodal, že vydavatelia už nemusia posielať výtlačky beletrie do parlamentnej či vedeckých knižníc, majitelia reštaurácií sa môžu rozhodnúť, či umožnia vstup zákazníkom so psom a zamestnávateľom už nehrozí pokuta, ak nebudú inzerovať pracovné miesta na stanovených portáloch. Napriek antibyrokratickým balíčkom či kilečkám sa musia podnikatelia stále boriť s množstvom zbytočných povinností a obmedzení.

Kolesár upozornil, že ak chce napríklad dať zamestnávateľ zamestnancovi prebytočnú paletu, musí požiadať úrady o povolenie. Tí, ktorí dávajú zákazníkom vrecká na tovar, sa považujú za výrobcov odpadu a musia sa registrovať na ministerstve. Dohodárom zas legislatíva neumožňuje mať v pracovnej náplni tvorbu fotiek, písanie textov či programovanie. Organizátori vyberú tohtoročnú Top 10 po verifikácii jednotlivých nominácií a o Byrokratickom nezmysle roka 2020 rozhodne decembrové on-line hlasovanie.

Byrokratický nezmysel roka 2019

(1. až 5. miesto)

1. Zbytočné podpisy na dokladoch bránia digitalizácii

Podľa aktuálnej definície zákona o účtovníctve je na každom účtovnom doklade potrebné uvádzať podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad, aj osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie a tiež označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje. Toto má za následok, že mnohé malé firmy neprechádzajú na elektronické účtovníctvo a elektronické uchovávanie účtovných dokladov, keďže nevedia toto zabezpečiť inak, než vytlačením dokladu, nalepením tzv. predkontačného lístka a ručným podpísaním.

2. Romány povinne do parlamentnej či vedeckej knižnice (vyriešené)

Všetci slovenskí vydavatelia majú povinnosť zasielať na vlastné náklady tzv. „povinné výtlačky“ vydaných kníh do zákonom stanovených knižníc, inak im hrozí pokuta viac ako 3000 €. Dôvodom je uchovanie národného kultúrneho dedičstva. Konzervačnú funkciu plnia napríklad aj Štátna vedecká knižnica, Parlamentná knižnica NR SR či knižnica Centra vedecko-technických informácií, kam musia vydavatelia povinne zasielať aj publikácie, ktoré s ich zameraním nemajú nič spoločné. V Parlamentnej knižnici tak napríklad podľa zákona majú ročne končiť stovky románov pre ženy či knihy pre deti.

3. Povinnosť zamestnávateľov oznamovať voľné pracovné miesta (čiastočne vyriešené)

Zbytočná byrokratická záťaž pre všetky skupiny podnikateľov, dokonca pod hrozbou sankcií. Podnikateľ by sa mal iniciatívne snažiť, aby našiel vhodnú formu, akou má propagovať voľné pracovné miesto, keďže len tak si zabezpečí dostatok vhodných kandidátov. Štát by mu nemal prikazovať, aby použil určitú platformu. Ide o podobne absurdnú situáciu, ako keby štát prikazoval podnikateľom, akou formou majú propagovať svoje produkty.

4. Zodpovednosť zamestnávateľa za duplicitné využitie príspevku na rekreáciu

Zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viac pracovných pomerov (napr. jeden plný úväzok + druhý polovičný alebo iné kombinácie) a využije rekreačné poukazy u oboch, tak za porušenia zákona zodpovedá zamestnávateľ, aj keď nemal nijakú možnosť si danú skutočnosť overiť.

5. Premlčaný dlh voči Sociálnej poisťovni zostáva navždy dlhom

Sociálna poisťovňa niekedy vyrubuje poistné a penále aj za obdobia, ktoré presahujú premlčaciu dobu. V prípade, ak si dlžník úspešne uplatní námietku premlčania, Sociálna poisťovňa námietku právoplatne uzná a konanie o predpísaní poistného (príp. penále) zastaví. Napriek tomu je dlžník naďalej evidovaný v zozname dlžníkov a Sociálna poisťovňa odmieta premlčaný dlh odpísať a dochádza k absurdnej situácii. Zároveň Sociálna poisťovňa uplatňuje dvojaký meter na úroky z omeškania. Ak pri kontrole Sociálna poisťovňa zistí nedoplatky na poistnom, tak vyrubuje úroky z omeškania až do dátumu ich úhrady. Na druhej strane, ak má zamestnávateľ preplatky, ktoré v rámci tejto kontroly Sociálna poisťovňa oznámi, tieto neúročia. Daňové úrady uplatňujú v podobných prípadoch férovejší prístup.

Zdroj: Byrokratickynez­mysel.sk

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #štát #úrady #podnikatelia #byrokracia #byrokratický index