Firmy budú zodpovedné za nelegálnu prácu až po 30 dňoch

Vláda v stredu schválila nový model zodpovednosti odberateľa práce alebo služby za nelegálne zamestnávanie. Pri cezhraničnom poskytovaní služby má spoluzodpovednosť za nelegálne zamestnávanie vznikať až pri dlhodobom poskytovaní služby.

, 04.11.2020 09:16
debata (3)

Podnikateľ v súčasnosti nesmie prijať prácu alebo službu, ktorú mu zmluvne poskytuje iný podnikateľ a vykonáva ju nelegálne zamestnaná osoba, ak ide o viac ako päť dní práce alebo poskytovania služby počas dvanástich mesiacov. Táto lehota sa má predĺžiť z 5 dní na 30 dní.

„Takto sa predíde prípadom, keď odberateľ potrebuje nevyhnutne zabezpečiť službu, no nemá dostatočný časový priestor na spoľahlivé overenie serióznosti a legálnosti zamestnávania u svojich poskytovateľov služieb," zdôvodňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Na tento účel slúžila už doteraz zavedená 5-dňová lehota. „Nakoľko sa táto lehota javí ako nedostatočná, v záujme znižovania administratívnej záťaže v súlade s programovým vyhlásením vlády sa navrhuje jej predĺženie. Tento návrh zároveň zodpovedá požiadavke podnikateľského prostredia," dodal rezort práce.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) s takýmto návrhom zásadne nesúhlasí. „Navrhujeme ponechať súčasný právny stav, navrhovaná úprava dáva priestor na nelegálnu prácu," odkázali odborári ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa má novelizovať aj zákon o nelegálnej práci. Počas 30 dní totiž bude možné meniť zamestnancov bez toho, aby zamestnávatelia porušili zákon. „So znižovaním administratívnej záťaže to nemá nič spoločné," dodala KOZ.

Vláda znížila pokuty za pracovné úrazy

Kabinet Igora Matoviča (OĽANO) navrhol upraviť niektoré kompetencie Národného inšpektorátu práce (NIP) s cieľom zefektívniť organizáciu a riadenie inšpekcie. Vyplýva to z návrhu zákona o inšpekcii práce z dielne ministerstva práce, ktorý v stredu odobrila vláda. Zmeny majú platiť od apríla 2021.

V návrhu zákona sa píše aj o znižovaní dolnej hranice sadzby pokuty za pracovný úraz, ktorý spôsobil ťažkú ujmu na zdraví, z pôvodných 33 000 eur na 20 000 eur.

NIP by mal po novom odborne usmerňovať poskytovanie bezplatného poradenstva inšpektorátmi práce s cieľom jeho zjednotenia. Úprava kompetencií sa týka napríklad aj vyšetrovania príčiny choroby z povolania a ohrozenia chorobou z povolania. Po novom by to NIP mal riešiť iba na základe žiadosti orgánu verejného zdravotníctva.

Inšpektor práce by mal tiež po novom mať oprávnenie používať technické prostriedky aj na sťahovanie digitálnych údajov zo záznamových zariadení motorových vozidiel a z kariet vodičov, a bude tiež môcť vyžadovať od kontrolovaného subjektu aj fotodokumentáciu, audiovizuálne a zvukové záznamy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Inšpektorát práce #nelegálna práca #Milan Krajniak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy