Firmy trpia koronakrízou: Počet insolvencií sa od marca medziročne zvýšil o tri štvrtiny

01.11.2020 12:35

Kríza spojená so šírením pandémie ochorenia COVID-19 od začiatku marca existenčne ohrozila 3290 slovenských firiem. Väčšina, až 2973 z celkového počtu, sú pritom mikro spoločnosti. Podobný trend vykazujú aj už začaté insolvenčné konania. Od marca narástol počet bankrotov na 290, kým vlani v porovnateľnom období ich bolo iba 165. Vyplýva to z aktuálnych dát poradenskej spoločnosti Bisnode.

„V prípade insolvencií ide o vysoký medziročný nárast, až o 76 %. Ďalej môžeme povedať, že do insolvencie vstúpilo 81 % mikro firiem a 15 % malých spoločností. Vlani to bolo 67 % mikro podnikov a 23 % malých firiem,“ spresnila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Ešte väčší je v porovnaní s minulým rokom nárast ohrozených firiem. Poradenská spoločnosť vo svojich databázach vlani evidovala 1832 ohrozených firiem, v tomto roku je ich však o 80 percent viac, teda až 3290. „Spolu s ohrozenými firmami výrazne vzrástol aj počet ľudí, ktorí by mohli prísť o prácu. Zatiaľ čo v roku 2019 sa to týkalo zhruba 8100 pracovníkov, v tomto roku sa ich počet vyšplhal takmer na 21 000, čo je o medziročne o 158 % viac,“ upozornila Štěpánová.

Analýza spoločnosti Bisnode ukazuje, že súčasnou krízou sú najviac ohrozené tie najmenšie firmy, no problémy majú firmy všetkých veľkostí a vo všetkých odvetviach. Najmenej sú ohrozené veľké spoločnosti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bankrot #insolvencia #koronakríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku