Dopravcovia hlásia výrazný prepad počtu cestujúcich aj tržieb

Počet cestujúcich vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa za deväť mesiacov tohto roka medziročne prepadol takmer o 35 percent, teda o viac ako dvadsať miliónov osôb. Pokiaľ za tri štvrtiny minulého roka prepravila 58 miliónov pasažierov, v rovnakom období tento rok len necelých 38 miliónov. Ako píše webový portál NašaDoprava.sk, národný vlakový osobný dopravca zaznamenal najvyšší pokles medzi cestujúcimi s nárokom na bezplatnú prepravu, a to približne o 41 percent, čo v prepočte znamená 13 miliónov ľudí.

25.10.2020 13:33
debata (6)

Platiacich cestujúcich ubudlo vyše 31 percent pri počte skoro 25 miliónov. Podľa riaditeľa odboru komunikácie ZSSK Tomáša Kováča pokles zaznamenali v celom segmente, vrátane prepravy cestujúcich vlakmi InterCity, imobilných pasažierov, vozidiel, bicyklov, kuriérskych zásielok či psov. „Predpokladáme, že tržby z predaja cestovných dokladov budú v dôsledku pandémie medziročne nižšie o 44 percent,“ dodal Kováč pre portál NašaDoprava.sk. Už teraz je však podľa neho vzhľadom na aktuálnu krízu nereálny vyrovnaný rozpočet, ktorý spoločnosť plánovala.

Opatrenia proti koronavírusu sa dotkli aj spoločnosti Slovak Lines, ktorá zabezpečuje najmä prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji. Ako uviedla jeho hovorkyňa Eva Vozárová, zaznamenali 34 percentný medziročný pokles počtu cestujúcich za deväť mesiacov. Výrazný bol pokles cestujúcich hlavne v marci, pretože v tom čase veľké množstvo ľudí pracovalo z domu. Prerušenie medzinárodnej dopravy v prvej vlne pandémie na jar pre Slovak Lines znamenalo 100-percentný výpadok tržieb.

Pre opatrenia o znížení počtu cestujúcich v Rakúsku využíva slovenský dopravca v autobusoch na medzinárodnej komerčnej linke do Viedne a na letisko Schwechat len polovicu sedadiel. Slovak Lines sa však v prímestských autobusoch vrátil k opatreniu, že prvý rad sedadiel nie je obsadený z dôvodu ochrany vodiča. Medzi opatrenia patrí aj zvýšená frekvencia čistenia autobusov, ktorého súčasťou je dezinfekcia. Ďalším opatrením bola inštalácia ochranných závesov oddeľujúcich vodiča od cestujúcich.

Vlaky nie sú v súčasnosti podľa ZSSK preplnené. Od 12. októbra vzhľadom na opatrenia vlády necestujú ani stredoškoláci. Problémy tohto druhu zaznamenáva iba na niektorých ranných a popoludňajších spojoch na trati Prešov – Bardejov, kde pre rekonštrukciu cesty veľa ľudí prestúpilo z áut či autobusov do vlakov. „Obsadenosť je nižšia. Vo vnútroštátnej doprave vypravujeme vlaky rovnako ako pred koronakrízou (s výnimkou vlakov kategórie IC, ktoré ešte nejazdia všetky), cestujúcich je však výrazne menej,“ uviedol Kováč.

Podľa ZSSK je riziko nákazy vo vlaku pri dodržaní rozumných opatrení nízke. Vlakový dopravca nemá žiadnu informáciu, že by sa priamo v jeho vlakoch nakazil koronavírusom akýkoľvek cestujúci. Celkový počet evidovaných podozrení nakazenia sa medzi zamestnancami vo vlakoch od marca do polovice októbra dosiahol 65 (nikto z nich sa nenakazil), v prípade cestujúcich 155. Na pracovisku mimo vlaku sa v prvej vlne nakazili dvaja a v druhej piati zamestnanci.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #tržby #cestujúci #dopravcovia