Krajniak predkladá na rokovanie vlády zavedenie kurzarbeitu

, 20.10.2020 16:00

Rezort ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina)predkladá na stredajšie rokovanie vlády návrh Koncepcie zavedenia režimu skrátenej práce „Kurzarbeit“ do slovenského právneho poriadku. Minister práce chce takto udržať aj v druhej vlne, čo najviac pracovných miest.

Predkladaná Koncepcia sa zaoberá súčasnou ako aj minulou právnou úpravou v pracovnoprávnej oblasti, v oblasti služieb zamestnanosti a v oblasti poistenia v nezamestnanosti, ktorým je režim skrátenej práce v slovenských pomeroch svojou témou najbližší.

Koncepcia opisuje návrh zásad základných parametrov novej právnej regulácie. "Na účely zavedenia nového systému poistenia sa navrhuje v Sociálnej poisťovni vytvoriť nový poistný fond,“ píše v predkladacej správe ministerstvo práce. Do tohto fondu by mali podľa návrhu prispievať zamestnávatelia so sídlom na území Slovenska, a to bez zvýšenia súčasného odvodového zaťaženia. Zabezpečené to má byť znížením poistného na poistenie v nezamestnanosti.

"Navrhuje sa nahrádzať z nového fondu v zásade náklady zamestnávateľa na zamestnanca v pomere 60 % štát a 20 % zamestnávateľ, pričom 20 % bude predstavovať zníženie mzdy zamestnanca,“ píše Krajniakov rezort v návrhu. Zásadnou podmienkou pre poskytnutie dávky by malo byť obmedzenie prevádzkovej činnosti. A to z dôvodu vonkajších faktorov dočasného charakteru, ktoré zamestnávateľ nevie a nemôže ovplyvniť a v dôsledku ktorých nemôže prideliť prácu v rozsahu najmenej 10 % fondu pracovného času najmenej jednej tretine zamestnancov. V Koncepcii sa zvažuje uplatňovanie nového režimu aj vo vzťahu k samostatne zárobkovo činným osobám.

Ak vláda koncepciu schváli, rezort práce vypracuje nový zákon o režime skrátenej práce. Ten má byť na rokovanie vlády predložený v decembri.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Milan Krajniak. kurzarbeit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku